14
دی

رازهای سئو (بخش چهارم) : تجربه کاربری

۵ – سئو SEO به عنوان یک فاکتور مهم در سئو

 

یک سایت که به خوبی طراحی شده است، قابل درک و به راحتی می توان از آن استفاده کرد، ویکسری امتیازاتی را دریافت می کند که این امتیازات مربوط به طراحی منحصر به فرد آن است. اگر به هر دلیلی نحوه دسترسی به منابع وب سایت به گونه ای پیچیده باشدکه کاربر را سر در گم کند، یا یکسیر لینک هایی که به صفحات غیر قابل دسترسی زده شده باشد، باعث می شود تا راهبری وب سایت شما برای کاربران بشدت گیج کننده و گنگ باشد و این به این معناست که وب سایت شما معماری مناسبی ندارد وبه درستی قابل دسترس نیست.

UX به خودی خود یک عنوان سخت و پیچیده است. برای حفظ سادگی آن، داشتن یک وب سایت با UX کامل مانند داشتن یک صندلی ارگونومیک است. اطمینان حاصل کنید صندلی برای استفاده شما کاملا راحت و طبیعی است.

UX فوق العاده در یک کامپیوتر باید خوب و قابل درک به نظر برسد. اگر یک کاربر نمی تواند در استفاده از وب سایت شما به راحتی از یک بخش به بخش دیگر برود و یا سیستم جدیدی را بر روی اکانت خود بر روی سایت استفاده کند، اینطور است که طراحان کار خود را به خوبی انجام نداده اند. اما سئو کاربری چیزی بیش از اینهاست.

 

اینفوگرافی : اهمیت تجربه کاربری یا UX در سئو

 

تجربه کاربری امرزوه به عنوان یک فاکتور برای رتبه بندی و سئو کلاسیک دیگر به تنهایی کاربردی ندارد. از جذب مشتری و بازدید کننده تا ایجاد یک جو مثبت برای کاربران ورودی یک وب سایت، ادغام سئو و تجربه کاربری، میزان ترافیک و ROI یا نرخ بازگشت سرمایه شما را افزایش می دهد.

اهمیتی که تجربه کاربری در این بخش دارد به موارد زیر تقسیم می شود؛

  • بهبود اثربخشی قابلیت جستجو و پیدا کردن سایت
  • تبدیل ترافیک
  • تجربه تست و افزایش بهره وری کاربری سیستم برای اهداف فردی
  • کمک به بازدیدکنندگان وب سایت برای پیدا کردن آنچه که به دنبالش هستند
  • بازدیدکنندگان را به جای حقیق خود یعنی وب سایتتان بازگردانید.

 

اما سوالی که در اینجا مطرح است این است که تا چقدر UX و SEO با یکدیگر همخوانی دارند؟

 

  • تمرکز بر روی اصول دقیق سئو
  • تمرکز بر روی Call-to-action
  • تمرکز بر روی پیشنهادات فردی و کاربری
  • تمرکز بر روی کیفیت

این ها اصولی هستند که ثابت می کنند چقدر UX و سئو می توانند با همدیگر همخوانی داشته باشند. اما، در کنار همه اینها این همخوانی و شباهت ها تنها عاملی بر رشد سئو نیستند چرا که تایراتی نیز هستند که تجربه کاربری (UX) می تواند بر روی سئو وب سایت شما داشته باشد. این تاثیرات به خودی خود می توانند تمام سئو شما را نیز تحت تاثیر قرار بدهند.

شما یکی از موثرترین این موراد را می توانید در دسترسی پذیری کاربردی تجربه کاربری در سئو ببینید. اینکه تا چه حدی کاربران می تواند به منابع وب سایت شما با توجه به اینترفیسی که بر اساس اصول UX برای کاربران وب سایت شما طراحی شده است به آنها دسترسی داشته باشند. این کار باعث میوشد که سایت شما دارای اعتبار شود. بدسیت آوردن اعتبار یا Credit در دنیای اینترنت و مجازی می تواند یکی از گام هایی باشد که در آن کاربران شما بخواهند مطالب و یا خدماتی را که وب سایت شما به آنها ارائه می دهند را برای دیگران نیز در نقاط دیگری از اینترنت به اشتراک بگذارند.

با این کار و به اشتراک گذاری مطالبی که از یک سایت استخراج می شوند، وب سایت شما در موتورهای جستجو می تواند پیدا شود و با جستجوهایی که دیگران انجام می دهند وقرابتی که در جستجوی آنها وجود دارد می توانند به راحتی به مطالب وب سایت شما دسترسی پیدا کنند.

مطالبی که در جستجوی کاربران وجود دارند، در نهایت دارای ارزش کیفی بالایی هستند و قابل استفاده برای موارد استفاده مجدد بر روی وب سایت های دیگر اما با ذکر منبع ایجاد کننده قبلی مورد استفاده قرار گیرند. اینها همه برای استفاده کاربران بسیار مطلوب به نظر می رسند.

 

 

 

چطور می توان سئو و تجربه کاربری را با یکدیگر همگام سازی کرد؟

سوالی که بعد از همه این بحث ها پیش می آید.

به عنوان یک انسان، شما باید دیده و تجربه بسیاری از موارد و یا شرایط که در آن یک تعادل عالی بین دو شخصیت مختلف برای دستیابی به یک نتیجه خاص نیاز است، را داشته باشید. اهمیت نتیجه، بستگی دارد که چگونه هر دوی آنها باهم مورد همگام سازی می شوند. اگر همگام سازی خوب است، پس نتیجه همیشه خوب خواهد بود. با این حال، اگر تعادل بهتر بین آنها برقرار شود، نتایج همیشه “عالی” خواهد بود.

جستجوگرها و UX  همیشه برای “برای تبدیل کاربر نهایی به یک مشتری خوشحال” با هم دارای یک هدف هستند. قابلیت استفاده از وب سایت هیچ ارزشی ندارد اگر کاربر نتواند به آنها برسد. در عین حال، ترافیک خوب در وب سایت به این معنی نیست که کاربران نهایی آن را دوست داشته اند و یا چیزی شبیه به آن. همیشه استراتژی ها، اهداف و ترفندها وجود دارند که هر کسی می تواند برای دستیابی به نتایج مورد نظر پیاده سازی کنند.

بیایید در مورد بعضی از استراتژی هایی که لازم دارید، صحبت کنیم و آنها را در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید هماهنگ سازی عالی بین SEO و UX داشته باشید تا هر دوی آنها بتوانند به یک وبسایت موفق از لحاظ قابلیت استفاده و کارآیی بالا برای ترافیک ارگانیک، کمک کنند.