Quality Score
29
مرداد

امتیاز کیفی تبلیغات گوگل چیست و ۲۹ فاکتور موثر بر امتیاز کیفیت

امتیاز کیفی ( Quality Score ) تبلیغات در گوگل ادوردز مدت زمان زیادی است که مانند مثلث برمودا ، مانند یک راز باقی مانده است و سال هاست که مردم به دنبال این هستند که نمره کیفی تبلیغات گوگل خود را بالا ببرند ؛ ما امروز در این مقاله قصد داریم درباره چیستی امتیاز کیفی گوگل ادز صحبت کنیم و درباره دلایل اهمیت این موضوع به شما توضیح دهیم.

امتیاز کیفی در گوگل ادز چیست؟

امتیاز کیفی یک ارزش عددی بین ۱ تا ۱۰ است که گوگل به کلمات کلیدی تبلیغتان اختصاص می دهدو معیاری است که تعیین می کند تبلیغتان به چه میزان برای کاربران مفید بوده است و کلمه کلیدی، متن تبلیغ و یا صفحه فرود وبسایتتان چقدر مناسب بوده است.
هرچه این نمره کیفیت کمتر باشد، هزینه ای که به ازای هر کلیک کاربران بر روی تبلیغ خود باید بپردازید بیشتر خواهد بود و همچنین هرچه امتیاز کیفی بالاتری داشته باشید هزینه ی کمتری را پرداخت خواهید کرد.
این موضوع در نگاه اول ممکن است بسیار ساده به نظر برسد اما اینگونه نبوده و از آن چیزی که فکر می کنید پیچیده تر است. لازم به ذکر است که نمره کیفیت بالا، شما  را تنها در بهینه سازی هزینه تبلیغاتتان کمک نمی کند، علاوه بر آن باعث می شود Ad rank(رتبه ی تبلیغ) بالاتری نیز داشته باشید.
همان طور که می دانید رتبه ی تبلیغات شما، به فاکتورهایی مانند قیمت گذاری، Ad extensions(افزونه های تبلیغاتی) و امتیاز کیفی وابسته است.
اگر قیمت مناسبی به ازای هر کلید بر روی تبلیغ خود در نظر بگیرید و نمره کیفیت بالایی داشته باشید و همچنین افزونه های مرتبط را برای نمایش تبلیغات خود در نظر بگیرید، می توانید مطمئن باشید که تبلیغ شما در بهترین جایگاه نمایش داده خواهد شد.

چرا امتیاز کیفی در تبلیغات گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است؟

دلایل اهمیت به امتیاز کیفی عبارتند از:

 1.  هر چه امتیاز کیفی تبلیغتتان در گوگل ادز بالاتر باشد، هزینه کمتری را به ازای هر کلیک بر روی تبلیغ خود پرداخت خواهید کرد.
 2.  هر چه هزینه کمتری را به ازای هر کلیک بر روی تبلیغ خود پرداخت کنید، هزینه هر تبدیل شما (cost per conversion) کمتر خواهد بود.
 3.  هرچه هزینه تبدیل شما کمتر باشد، درآمد بیشتری خواهید داشت.

از مهم ترین دلایلی که باید به امتیاز کیفی در گوگل ادوردز اهمیت بدهید این است که هزینه به ازای هر کلیکتان کاهش یافته و مبلغ کمتری را به ازای نرخ تبدیل مشتریانتان پرداخت خواهید کرد. لازم به ذکر است که نرخ تبدیل به نسبت تعداد کسانی که بر روی تبلیغ شما کلیک کرده اند به تعداد نمایش آن در گوگل گفته می شود. پس اگر می توانید هر چه زودتر امتیاز کیفی در گوگل ادوردز را بالا ببرید و به مدیریت و بهبود اکانت های گوگل ادوردز خود کمک کنید.

چگونه به مشکلات امتیاز کیفی گوگل ادوردز خود پی ببریم ؟

گوگل ادوردز به شما این امکان را می دهد تا مشکل کاهش امتیاز کیفیت خود را توسط سه فاکتور مهم شناسایی کنید؛ نرخ کلیک پیش بینی شده، مرتبط بودن تبلیغ با کلمات کلیدی و صفحه ی فرود وبسایت شما از عواملی هستند که به شما برای پیدا کردن مشکل کمک فراوانی می کنند.
این که بدانید چه مواردی امتیاز کیفی شما را تشکیل می دهد بسیار مهم است. در زیر لیست مواردی را می بینید که به طور مستقیم یا غیر مستفیم روی امتیاز کیفی ادوردز شما تاثیر می گذارند:

 • نرخ کلیک تبلیغتان ( هم در حال حاضر و هم پیش بینی شده)
 •  نحوه ی نمایش سایت شما در جستجو
 •  کلیدواژه های مرتبط
 •  کیفیت کلی صفحه ی فرود وبسایت
 •  عملکرد جغرافیایی تبلیغتان ، در سطح یک شهر
 •  عملکردهای مختلف دستگاه های متفاوت
  مواردی که در قسمت قبل به آن ها اشاره کردیم به طور مستقیم بر روی امتیاز کیفی تبلیغات گوگل موثر خواهند بود. حال قصد داریم درباره حقایق ، باورهای اشتباه و راه حل هایی برای افزایش امتیاز کیفی صحبت کنیم که شما بتوانید آن ها را بهبود بخشید.

حقایقی درباره امتیاز کیفی گوگل ادوردز

می خواهیم حقایقی را برای شما بازگو کنیم که بسیار مفید بوده و به طور مستقیم بر روی امتیاز کیفی تبلیغاتتان در گوگل ادوردز تاثیر گذار خواهد بود.

توصیه ما به شما این که قبل از مطالعه این مقاله، با اصطلاحات مهم و ضروری گوگل ادوردز آشنا شوید.

CTR (نرخ کلیک)

نرخ کلیک از مهم ترین فاکتور های تعیین امتیاز کیفیت است. طبق گفته ی هال رونالد واریان، ( اقتصاد دان و همکار گوگل)، نرخ کلیک ۶۰ درصد از امتیاز کیفی در تبلیغات گوگل شما را شامل می شود. به این صورت که اگر نرخ کلیکتان را بالا ببرید گوگل به شما نمره کیفی بالاتری اختصاص می دهد.
لازم است در ذهن داشته باشید که نرخ کلیک شما به شدت به عوامل مختلفی وابسته است. این عوامل عبارتند از: کلیدواژه، تاریخچه ی کلید واژه و البته سطح رقابت در آن کلیک واژه. به طور مثال یک کلیدواژه با نرخ تبدیل ۲ درصد ممکن است امتیاز کیفی ۸ از ۱۰ را به خود اختصاص دهد اما یک کلید واژه دیگر با نرخ تبدیل ۱۰درصد امتیاز کیفی ۴ را داشته باشد.

تاثیر کلمات کلیدی بر رتبه تبلیغ

این فاکتور یکی از مسائلی است که به تازگی از طریق آنالیز مشتری های خودمان به آن پی برده ایم. و قصد داریم راجع به آن صحبت کنیم. باید گفت هرچه کلمات داخل Ad Group بیشتر باشد، تبلیغ شما در جایگاه نامناسب تری نمایش داده خواهد شد. همچنین تعدد کلمات در داخل گروه کلماتی کمپین ها باعث پایین آمدن نرخ کلیک و در نتیجه امتیاز کیفی می شود.
آنالیز امتیاز کیفی در Ad Group به شما کمک می کند تا کلماتی که نمره کیفیت خوبی ندارند را شناسایی و بهینه سازی کنید. حتی اگر Ad Group های خود را پاک کنید، تاریخچه ی محاسبه ی امتیاز کیفی باقی می ماند. توصیه می شود که کلمات کلیدی را پاک نکنید و فقط متوقف کنید تا گوگل بعد ها کلید واژه های تکراری را شناسایی کند.

حالا که داریم راجع به گروه کلمات یا همان Ad Group حرف می زنیم، این را باید اضافه کنم که هر گروه نرخ کلیک مختص به خود را دارند. می توانید هر گروه را با اضافه کردن کلمات مناسب ارتقا دهید.

تاثیر عبارت جستجو شده (search term) بر نرخ کلید واژه

تا به حال یک کوه یخ را از نزدیک دیده اید؟ داخل فیلم نه ! از نزدیک دیده اید!؟ من هم ندیده ام اما مشابه آن فراوان در اکانت های گوگل ادوردز دیده می شود.
در اکثر مواقع شما به هنگام جستجوی کلمات کلیدی به این صورت عمل می کنید که کلید واژه خود را در حالت phrase match و یا broad match قرار می دهید و مشاهده می کنید کلمه ای که بابت آن هزینه پرداخت می کنید خیلی کمتر از کلمات شبیه به آن که گوگل پیشنهاد می دهد جستجو می شود. در بعضی موارد اختلاف میان کلمه ی کلیدی شما و آنچه گوگل پیشنهاد می دهد ممکن است خیلی زیاد باشد، در این صورت هزینه ی بسیار زیادی بابت کلیک های بی سود بر روی تبلیغتان باید پرداخت کنید. به شما پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از این کار تا جایی که امکان دارد کلمات خود را دقیق و نحوه ی جستجوی آن ها را مناسب تنظیم کنید.

کلمات کلیدی

 

نرخ ماندگاری فرد در وبسایت

طبق گفته های برد گدس ( یکی از متخصصان گوگل ادوردز و مشاور بازاریابی اینترنتی )؛ چقدر پیش می آید هنگامی که یک کاربر وارد وبسایت شما شود، سریع از آن خارج شود و عبارات جستجو شده را نگاه کند ؟ این نوع بازدید از وبسایت های بی کیفیت، به طور مستقیم روی امتیاز کیفیت تاثیر می گذارد.
همچنین فردریک والیس ( یکی از نویسندگان و تاثیرگذارترین افراد در زمینه بازاریابی ) درباره این موضوع می گوید:

توصیه ی شخصی من این است مدت زمانی را که کاربران در وبسایتتان می مانند را به طور دقیق بررسی کنید. نرخ ماندگاری فرد در وبسایت و کاربرانی که سریع سایت شما را ترک می کنند می تواند دید بسیار خوبی از کلمات بی ربط سایتتان به شما ارائه دهند.

بسیاری فکر می کنند که می توانند با گذاشتن پاپ آپ هایی که که مانع خروج مستقیم کاربر از سایت می شود و از وی درخواست می کند که در سایت بماند و برای خروجش مجدد تصمیم گیری کند ، مدت زمانی را که کاربر در وبسایتشان می ماند را افزایش دهند. اما مسئله ای که فراموش می کنند این است که کاربر بعد از بستن این تبلیغات سایت را می بندد.

صفحه ی ورودی کاربر ( صفحه فرود )

اخیرا صفحه فرود وبسایت به عنوان یک موضوع اصلی، نقش مهمی را در بالا بردن نمره کیفی ایفا می کند، و باید گفت این شما نیستید که می گویید صفحه ی فرود وبسایتتان مناسب است یا خیر، بلکه این تصمیم گیری به عهده ی کاربران شما است. از آنجایی که طراحی صفحه ی فرود هر وبسایت مستقیما به ذهنیت و تجربه ی کاربر در مواجهه با آن وابسته است، همیشه این را به خاطر داشته باشید که می توانید با طراحی یک صفحه فرود مناسب و کاربر پسند نقش به سزایی را در افزایش امتیاز کیفیت گوگل ادز ایفا کنید.
حال می توانید لیست مهم ترین نکاتی را که به شما در بالا بردن امتیاز کیفیت صفحه ی فرود کمک کند را در زیر ببینید:
– آیا محتوای صفحه فرود مختص سایت شماست یا کپی برداری شده است ؟
– به اندازه ی کافی از خود اطلاعات گذاشته اید که مورد اعتماد واقع شوید؟ در بخش درباره ی ما حتما شماره تماس، آدرس، شهر و لینک های صفحات مجازی خود را قرار دهید
– آیا دسترسی راحت به بخش های مختلف وبسایت را برای کاربرانتان فراهم کرده اید؟
– آیا بخش ها به خوبی از هم تفکیک شده اند تا ربات گوگل آن ها را از هم تفکیک و شناسایی کند؟

صفحه فرود

 

زمان بارگذاری صفحه فرود

علاوه بر موارد گفته شده، سرعت بارگذاری صفحه فرود از عوامل دیگری است که بر روی امتیاز کیفیت گوگل ادوردز تاثیرگذار خواهد بود. گفته می شود اگر سرعت بارگذاری صفحه فرودتان سه ثانیه بیشتر از میانگین سرعت بارگذاری صفحه فرود در منطقه ای که هستید باشد، زمان بارگذاری صفحه فرود شما کند به شمار رفته و تاثیر مخربی بر امتیاز کیفی در تبلیغات گوگل ادوردز خواهد داشت. همان طور که می دانید این سرعت به این که تبلیغتان در کدام قسمت دنیا نشان داده می شود مرتبط است.

سرعت بارگذاری صفحه فرود

 

برای مشاهده سرعت و زمان بارگذاری صفحه فرود خود می توانید اینجا کلیک کنید.

استفاده از کلمه کلیدی طولانی

هرچه کلیدواژه های انتخابی کوتاه تر باشند، شانس شما برای دریافت نرخ کلیک مناسب کمتر می شود و در نتیجه باعث کاهش امتیاز کیفیت در تبلیغات گوگل خواهد شد. برای مثال کلمه ی کوتاه” میز ” را به عنوان کلمه کلیدی انتخاب کرده اید. شاید با خود فکر کنید برای افرادی که به دنبال میز هستند کلیدواژه ی بسیار مناسبی در نظر گرفته اید اما اگر عبارت جستجو شده چیزهای دیگری نشان دهد چطور؟
– میز تقویم
– رومیزی
– میز کار
– میز مدرسه
مشاهده می کنید که هرچه کلمه ی کلیدی شما دقیق تر باشد، جامعه ی هدف شما محدودتر و مرتبط تر خواهد شد. توصیه ما به شما این است که کلید واژه های خود را فقط به گروه کلماتتان اضافه نکنید، سعی کنید در محتوای سایت و صفحه فرود خود نیز از آن ها استفاده کنید.

تعیین نحوه ی جستجو اهمیتی ندارد

آیا می دانستید که امتیاز کیفی شما به هزینه ای که به ازای هر کلیک بر روی تبلیغ خود در نظر گرفته اید مرتبط نخواهد بود ؟
نمره کیفیتی که به کلید واژه های شما تعلق می گیرد، تنها به دلیل جستجو هایی است که دقیقا روی کلیدواژه پیشنهادی شما انجام شده و نه تمامی عبارات جستجو شده و به همین دلیل ، این که کلمات کلیدی خود را چگونه تنظیم کنید به امتیاز کیفی در تبلیغات گوگل ادز مرتبط نخواهد بود.

عملکرد اکانت های قدیمی 

آیا می دانستید که اکانت های قدیمی گوگل ادوردز به قیمت های بسیار بالایی به فروش می رسیدند تنها به این دلیل که افراد فکر می کردند هرچه اکانت قدیمی تر باشد عملکردش بهتر است؟
به نظر احمقانه می رسد ؛ خب باید بگویم که قدیمی بودن اکانت هیچ تاثیری بر امتیاز کیفی گوگل ادوردز نخواهد گذاشت اما اگر اکانت شما مدت زمان طولانی عملکرد بالایی داشته باشد روی نمره کیفیت تاثیر گذار خواهد بود. باید گفت حتی این مسئله هم توسط خود گوگل تایید نشده اما اسناد غیر رسمی این گونه بیان می کنند که یک عملکرد خوب در مدت زمان طولانی باعث افزایش امتیاز کیفی در تبلیغات گوگل می شود. موضوع دیگری که این قضیه را تایید می کند این است که تاریخچه ی کلمات حذف شده هیچ گاه پاک نمی شوند، این موضوع به گوگل به هنگام مقایسه کمک می کند.

نمایش آدرس

پیوند یکتا صفحه فرودتان را با دامنه ی خود که مثلا hamimarketing.com است اشتباه نگیرید، آدرس شما که به طور مثال hamimarketing.com/blog خواهد بود، فاکتور تاثیر گذاری در امتیاز کیفی شما است. لازم به ذکر است هر چند پیوند یکتا تبلیغ شما به طور مستقیم بر روی امتیاز کیفی گوگل ادز تاثیر گذار نیست، اما در صورتی که این آدرس توسط شما بهینه شده باشد باعث افزایش نرخ تبدیل شما خواهد شد؛ که به طور غیر مستقیم باعث بهبود نمره کیفیت شما می شود.

نحوه نمایش تبلیغتان در دستگاه های مختلف

نحوه نمایش تبلیغتان بر روی موبایل، لپ تاپ یا هر دستگاه دیگری از دیگر عواملی است که بر امتیاز کیفی گوگل ادوردز شما تاثیر گذار است. لازم به گفتن است که شما می توانید در نحوه نمایش تبلیغاتتان در موبایل ها با توجه به برند یا سیستم عامل آن ها تغییرات ایجاد کنید.

تاریخچه ی کلمات کلیدی

اگر شما یک تبلیغ کننده ی تازه کار هستید که سابقه ای ندارید، لازم به گفتن است که گوگل روی کلماتی که به عنوان کلید واژه انتخاب می کنید( خارج از اکانت شما) تحقیق کرده و قیمت گذاری می کند.
حال سوال پیش می آید برای کلمات کلیدی که شما آن ها را قیمت گذاری می کنید و قبل شما هم کسی این کار را نکرده چه اتفاقی می افتد؟ هنوز کسی نمی داند!
باید گفت گوگل با آنالیز سوابق عملکرد کلمه کلیدی شما می داند چه قیمتی به شما پیشنهاد دهد و این کار شما است که نرخ کلیک خود را با توجه به المان های مختلف بالا ببرید.
وقتی شما داخل اکانت گوگل ادوردز خود کلمات کلیدی جدیدی اضافه می کنید، گوگل تنها خارج از اکانت شما عملکرد کلید واژه ها را بررسی نمی کند، بلکه نرخ کلیک سایت شما بر اساس آن کلمه کلیدی را نیز بررسی خواهد کرد.
با توجه به مطالبی که گفتیم، وقتی می خواهیم درباره امتیاز کیفی کلمات کلیدی صحبت کنیم، تاریخچه ی عملکرد آن کلید واژه بزرگترین فاکتور برای گوگل است. هنگامی که کلید واژه ها به اندازه ی کافی نمایش داده شوند و عملکرد بالایی داشته باشند، آن گاه می توانید به امتیاز کیفی که توسط گوگل ارائه می شود اعتماد کنید.
اگر می خواهید تعداد نمایش های خود را افزایش دهید، به پیشنهادات زیر توجه کنید:
– کلمات بیشتری را روی حالت broad match تنظیم کنید.
– داده های نمایش را بررسی کنید تا ببینید تبلیغ شما کی و چگونه نمایش داده می شود

نرخ کلیک پیش بینی شده

علاوه بر تاریخچه ی کلمات کلیدی و نرخ کلیک، گوگل نام دیگری برای امتیاز کیفی احتمالی در نظر گرفته است؛ نرخ کلیک پیش بینی شده. همانطور که کرگ دانولاف ( کارآفرین و مدیر با تجربه در مشاغل فناوری )؛ در این باره می گوید: حتی اگر کلمه کلیدی خود را انتخاب نکرده باشید، گوگل از فاکتورهایی استفاده می کند تا سرنخی از نحوه ی عملکرد احتمالی یک کلمه به دست آورد.
به محض اینکه اکانت و کلید واژه های شما سابقه ی کافی داشته باشند، کلیک های اصلی جای نرخ کلیک پیش بینی شده را می گیرند.

عملکرد جغرافیایی

همانگونه که نحوه نمایش در دستگاه های مختلف فاکتور هایی برای امتیاز کیفی دارد، شهرها، کشورها و قاره هم بر امتیاز کیفی در گوگل ادوردز تاثیر گذار خواهند بود.
با توجه به این که شما نمی توانید مکان های جغرافیایی را دقیقا از طریق اکانت خود ببینید، می توانید برای امتحان، کمپین ها و اکانت های خود را در کشور های مختلف ثبت کنید تا تفاوت را ببینید.
اما یادتان نرود که این موضوع صد درصد از همه جهات تایید شده نیست؛ زیرا ممکن است قیمت کلمه از یک کشور تا کشوری دیگر متفاوت باشد. اما چیزی که به آن مطمئن هستیم این است که نرخ کلیک به شدت تحت تاثیر عامل مکانی است و قطعا روی نمره کیفیت تبلیغات گوگل تاثیر گذار است.

عملکرد روزها و ساعت ها در هفته

تا به حال این فکر به ذهنتان رسیده که در نیمه شب وقتی همه ی رقیبانتان خواب هستند تبلیغ کنید؟ ایده ی جالبی است اما کارآمد خواهد بود؟ با توجه به گفته های گوگل، زمانی که تبلیغ شما نمایش داده می شود قطعا روی نمره کیفیت تاثیر گذار خواهد بود که این اثر می تواند مثبت و یا منفی باشد. اگر کمپین های تبلیغاتی شما درتمام روزهای هفته و کل شبانه روزفعال هستند، بهتر است در ساعات مختلفی از شبانه روز آن ها را فعال کنید و تاثیرش را ببینید. ( به جای آن که ۲۴ ساعت فعال باشند در ساعات مختلفی آنها را فعال نمایید تا بهترین ساعت برای نمایش تبلیغتان را پیدا کنید. )

باورهای اشتباه درباره امتیاز کیفی

اگر تا به حال هیچ مسئله ی عجیبی مانند مثلث برمودا، سفر به ماه و یا امتیاز کیفی(!) شما را درگیر نکرده پس یعنی می دانید مسائل زیادی گفته می شود که حقیقت ندارند. پس با هم درباره باورهای اشتباه که درباره ی امتیاز کیفی در گوگل ادز گفته می شود را بخوانیم.

افزونه ی تبلیغ موثر است

بر خلاف تصور عموم، افزونه های تبلیغ به طور مستقیم روی امتیاز کیفیت تاثیری نخواهند داشت. درست است که افزونه ها قسمتی از معادله ی محاسبه ی رتبه ی تبلیغ را تشکیل می دهند اما هیچ رابطه ای بین افزونه ها و افزایش و یا کاهش نمره کیفی وجود ندارند.
شاید علت به وجود آمدن این باور این بوده است که افزونه های تبلیغ باعث می شوند تبلیغ شما فضای بیشتری هنگام نمایش اشغال کند. فضای بیشتر قطعا باعث بیشتر شدن شانس شما برای کلیک خوردن می شود که در نتیجه ی آن نرخ کلیکتان بالا می رود و در نهایت باعث افزایش امتیاز کیفییت شما خواهد شد. اما افزونه ها به خودی خود تاثیر بر روی امتیاز کیفی تبلیغات گوگل نخواهند داشت.

متوقف کردن مضر است

متوقف کردن (pause) گروه کلمات، کلمات کلیدی، اکانت یا کمپین های تبلیغاتی هیچ تاثیر مستقیمی روی امتیاز کیفی ندارد. ممکن است بعضی از کمپین ها با متوقف کردن با کیفیت قبل نمایش داده نشوند، اما امتیاز کیفی در گوگل ادوردز تغییری نمی کند.

تنها یک امتیاز کیفی

شما تنها قادر به مشاهده ی امتیاز کیفی در سطح کلیدواژه ها هستید. اما، شما می توانید با استفاده از ابزاری مانند Optmyzr. امتیاز کیفی کلی در لایه های مخفی google ads script را مشاهده کنید.
اما باید مراقب باشید که این تنها امتیاز کیفی نیست که نشان دهنده ی عملکرد شما است، بلکه هزینه هر تبدیل ( cost per conversion ) و نرخ تبدیل ( conversion rates ) است که این را نشان می دهد.

نمایش و رقابت جستجو

باور کنید و یا نه، اما باید بگویم برای نمایش کمپین های تبلیغاتی هم یک گزارش مخفی نمره کیفیت وجود دارد اما نکته ی منفی آن این است که نمی توانید آن را ببینید.
اما این موضوع مردم را از گفتن اینکه عملکرد نمایش روی امتیاز کیفیت تاثیر می گذارد منصرف نکرده است. این فرض درست نبوده و ثابت نشده است. باید بگوییم نمایش تبلیغ شما وابسته به فاکتور های مختلفی از جمله جامعه ی هدف شما است.

کلیدواژه های منفی

همان طور که افزونه ها هیچ تاثیری برامتیاز کیفی ندارند ، اضافه و یا کم کردن کلمات منفی هم هیچ نقشی در امتیاز کیفی شما ایفا نمی کند. اضافه کردن کلیدواژه های منفی می تواند باعث افزایش کیفیت و تعداد نرخ کلیک شما شود؛ و این موضوع در امتیاز کیفی تبلیغات گوگل ادوردز، به شکل غیر مستقیم موثر خواهد بود.

کلمات کلیدی در صفحه فرود

برد گدس همچنین در این باره می گوید: پر کردن صفحه فرود با کلمات کلیدی، هیچ کمکی به ارتقا امتیاز کیفی شما نمی کند.

مخفی کردن کلمات کلیدی با نمره کیفی  پایین

آیا پاک کردن کلمات کلیدی ناکارآمد تاثیری در امتیاز کیفی دارد؟ به هیچ وجه!
به این دلیل که امتیاز کیفیت گوگل ادز به شدت به تاریخچه ی عملکرتان وابسته است، پس تنها فایده ای که پاک کردن این کلمات کلیدی برایتان دارد این است که راحت تر می توانید اکانت های خود را مدیریت کنید. همچنین بهتر است بدانید متوقف کردن این کلمات کلیدی هم تاثیری نخواهد داشت.
ممکن است بعضی از کلمات کلیدیتان امتیاز کیفی کمی داشته باشند اما بسیار برایتان سودآور بوده باشند، توصیه ی ما این است که به خاطر یک واحد سنجش (امتیاز کیفی) این کلمات سودمند را حذف نکنید!

بالا بردن نرخ کلیک

ممکن است فکر کنید که هرچه تبلیغتان بالاتر نمایش داده شود یعنی امتیاز کیفی تبلیغات گوگل بهتری دارید، و با بالا بردن هزینه ی پرداختی به ازای هر کلیک به این امید باشید که باعث افزایش امتیاز کیفی خود می شوید، باید بگویم که سخت در اشتباه هستید زیرا رقابت شما با رقیبان بر سر نرخ کلمات کلیدی فقط با توجه به نرخ کلیکتان انجام می شود و این رقابت بر سر جایگاه نمایش تبلیغ خواهد بود.
پس با توجه به این موضوع شما می توانید با خیال راحت هزینه ای که به ازای هر کلیک بر روی تبلیغ خود می پردازید را کاهش دهید و ترس از دست دادن امتیاز کیفی خود را نداشته باشید.
فرمول زیر به شما می گوید که هزینه ی پیشنهادی به ازای کلیک بر روی تبلیغ و امتیاز کیفی چگونه روی رتبه ی تبلیغ شما اثر دارد:

نحوه محاسبه جایگاه تبلیغ در گوگل

 

ساختار اکانت اهمیتی ندارد

باید بگویم ساختار اکانت هایتان بسیار حائز اهمیت هستند اما نمی توان گفت که بر امتیاز کیفی تاثیر مستقیم دارند، اما یکی از فاکتورهای مهمی است که باعث افزایش امتیاز کیفییت شما می شود.
هرچه بیشتر تلاش کنید که کلمات و عبارات کلیدی خود را دقیق انتخاب کنید، کلیک های با کیفیت تر و بیشتری دریافت خواهید کرد، در نتیجه نمره کیفیت بالاتری کسب می کنید.

نرخ های تبدیل (Conversion rates)

از آنجاییکه نرخ های تبدیل وابسته به صفحه فرود و آدرس آن هستند و نمی شود به آن ها اطمینان کرد، گوگل آن را معیاری تاثیر گذار برامتیاز کیفی به شمار نمی آورد. اگر این چنین نبود، دست کاری های باورنکردنی در این باره رخ می داد! (افراد با تنظیم عنوان سایتشان به عنوان کلید واژه هدف می توانستند نرخ تبدیل بسیار بالایی بگیرند. لازم به ذکر است در ایران بعضی از سایت ها همچنان به دنبال افزایش نرخ تبدیل با استفاده از این روش هستند)

اضافه کردن کلمات کلیدی همیشه جواب می دهد

یک ویژگی به نام ” درج کلمات کلیدی ” در گوگل ادوردز وجود دارد، که وقتی یک کلمه کلیدی مرتبط به کسب و کارتان در بین کلمات کلیدی پیشنهادی شما نباشد ولی تعداد جستجوهای زیادی داشته باشد، گوگل به صورت خودکار آن کلمه کلیدی را به لیست کلید واژه های شما اضافه می کند.
با توجه به این ویژگی، بیشتر افراد بر این باورند که اضافه کردن کلمات کلیدی باعث افزایش امتیاز کیفی می شود، اما باید بگویم این امر باعث افزایش نرخ کلیک و سپس بالا رفتن امتیاز کیفیت می شود.
به یاد داشته باشید که گوگل با این ویژگی به تعداد کلمات کلیدی شما اضافه می کند و تغییری در عبارات به وجود نمی آید.

ترفند های گوگل ادوردز

در هر کسب و کاری ترفندهایی مورد استفاده قرار می گیرد که عده ی بسیاری از آن بی خبرند ما با شما برخی از این ترفند ها را در میان میگذاریم تا با استفاده از آن ها بتوانید امتیاز کیفی گوگل ادوردزتان را بهبود بخشید.

حداقل دو تبلیغ

این ترفند کمی منطقی به نظر می رسد، اگر گوگل ببینید شما حداقل دو تبلیغ برای گرفتن نرخ کلیک بیشتر استفاده می کنید ممکن است به شما امتیاز کیفی بالاتری بدهد !

همیشه روی EXACT MATCH 

این ترفند به شما می گوید اگر تمام کلمات کلیدی خود را روی حالت EXACT MATCH قرار دهید شانس بیشتری برای دیده شدن داشته و در نهایت امتیاز کیفی تبلیغات گوگل شما افزایش می یابد.
شما می توانید با قرار دادن کلمات کلیدی خود در حالت EXACT MATCH، کلیک های هرز را به حداقل برسانید، به این علت که کاربران دقیقا چیزی که می خواهند را می یابند و این موضوع باعث بالا رفتن کیفیت کلیک ها، نرخ کلیک و امتیاز کیفی می شود.

راه حل ها

حال می خواهم دوتا از بهترین راه حل ها برای بالا بردن نرخ کلیک و در نتیجه افزایش امتیاز کیفی در گوگل ادوردز را به شما بگویم.

گروه های کلمات با تنها یک کلیدواژه

گروه کلمات و کلمات کلیدی شما باید به گونه ای باشند که باعث افزایش نرخ کلیک شما شوند. پس بهتر از به هنگام ایجاد کلمات کلیدی خود به موارد زیر دقت کنید:

 • در هر گروه کلمه تنها باید یک کلید واژه وجود داشته باشد.
 •  این کلمه باید در هر سه نوع نحوه ی جستجو تنظیم شود (EXACT,PHRASE,BROAD)
 •  متن تبلیغ ، باید با کلمه کلیدی هم خوانی داشته باشد
 • اتفاقی که خواهد افتاد این است که به سرعت نرخ کلیک و امتیاز کیفی شما افزایش می یابد.

دقت جغرافیایی

همان طور که انتخاب کلمات کلیدی و گروه های کلماتی مناسب باعث افزایش امتیاز کیفی می شوند، دقیق انتخاب کردن موقعیت های جغرافیایی نیز باعث افزایش نمره کیفیت شما می شود.
اگر موقعیت جغرافیایی خود را به تکه های کوچکی تقسیم کنید به شما کمک می کند تا امتیاز کیفی هر یک را جداگانه بررسی کنید . این امر باعث می شود تا متن تبلیغ صفحه ی فرود خود را به درستی انتخاب کنید! این موضوع نه تنها نرخ کلیک شما را بهبود می بخشد، بلکه نرخ تبدیل را هم بالا می برد. به طور مثال برای تبلیغ شعبه تهران شرکتتان تنها آن را در تهران نمایش دهید و برای تبلیغ سایر شعب کسب و کارتان ، تبلیغ جدیدی محدود به موقعیت مکانی آن شعبه ایجاد نمایید.

چرا نباید (خیلی) نگران امتیاز کیفی باشید

به عنوان اولین نفری که این موضوع را بیان می کند بهتر است بگویم که امتیاز کیفی خیلی الکی بزرگ و مهم شده است.
افراد بسیاری که نرخ تبدیل کمی دارند با وسواس زیادی درگیر امتیاز کیفی می شوند که کار درستی نیست. بعضی از کلمات کلیدی شما ممکن است همیشه امتیاز کیفی کمی داشته باشند اما نرخ تبدیل آن ها فوق العاده باشد.
یادتان نرود که امتیاز کیفی تبلیغات گوگل فقط یک واحد سنجش است و اثری روی درآمد شما نخواهد گذاشت. اگر از اهمیت افزایش نرخ تبدیل با خبر هستید، به جای درگیر کردن خود بر روی افزایش امتیاز کیفی در گوگل ادوردز، وقت خود را روی افزایش نرخ تبدیل صرف کنید که باعث افزایش منبع درآمد خود شوید.