گوگل ادوردز چیست ؟ معرفی کامل گوگل ادز (adwords)

گوگل ادوردز چیست ؟

گوگل ادوردز یا گوگل ادز (Google adwords) که گاها به اشتباه گوگل ادورز نیز نامیده می شود سرویس آنلاین تبلیغات در گوگل است که به کسب و کارها اجازه می دهد تبلیغات خود را با بهره گیری از صفحه نتایج جستجو گوگل در معرض نمایش مشتریان قرار دهند. کسب و ‌کارهای مختلف برای رشد جایگاه خود نسبت به رقبا و افزایش سودآوری، همواره به دنبال پلتفرم ها و سیستم هایی هستند که بتوانند با استفاده از آن ها، خود را مطرح کرده و باعث افزایش مخاطبین خود شوند.
سرویس های مختلفی در دنیا هستند که به منظور ارائه خدماتی این چنینی ایجاد شده اند، یکی از مهم‌ترین و بزرگترین خدمات دهنده ها به کسب و کارها گوگل است،که باداشتن سرویس هایی مثل گوگل آنالیتیکس (google analytics)، گوگل‌ وب‌ مسترتولز (google webmaster tools)، گوگل ادوردز (google adwords)، گوگل مای بیزینس (google my business)، گوگل ترندز (google trends) و گوگل آلرتس (google alerts) و… باعث می شود کسب وکارها دید بهتری نسبت به جایگاهی که دارند، داشته باشند و توانایی هر چه بهتر مطرح کردن خود را داشته باشند.
امروز قصد داریم در این مقاله درباره ی یکی از پر کاربردترین ابزار ها و سرویس های گوگل به نام گوگل ادوردز یا همان تبلغات کلیکی گوگل صحبت کنیم.

نحوه استفاده از گوگل ادوردز

استفاده از سرویس گوگل ادوردز به این صورت است که کاربر باید در ابتدا اکانتی در گوگل ادوردز ایجاد کند، سپس بر اساس کلمات کلیدی مد نظرش به سراغ ایجاد کمپین برود.
شما اطلاعات کمپین تبلیغاتی خود را ( کلیدواژه ها ، آدرس سایت ، عبارت تبلیغ و … ) وارد گوگل ادرودز می کنید و سپس کمپین شما فعال می شود و بر اساس کلیدواژه هایی که کاربران در سرتاسر وب جستجو می کنند تبلیغاتتان نمایش داده خواهد شد، شما بابت هر کلیک بر روی تبلیغتان هزینه ای را پرداخت می کنید. بدیهی است که برای کلمات کلیدی سخت تر و کلماتی که جستجوی بیشتری دارند باید هزینه بیشتری پرداخت نمایید تا تبلیغات شما در صفحات جستجوی گوگل جایی برای ظاهر شدن داشته باشند.
هنگامی که کاربر یک کلمه کلیدی را در گوگل جستجو می کند، گوگل از میان پیشنهاد‌ های ارائه شده توسط کسب و کارها، بر اساس قوانین خود تعدادی از تبلیغات را برای کاربران به نمایش می گذارد.
به طور کلی تبلیغات در گوگل از نوع تبلیغات کلیکی (PPC) است، به این صورت که شما اکانت ادوردز خود را شارژ کرده، هنگامی که کاربران کلمات کلیدی مرتبط با تبلیغات شما را در گوگل جستجو می‌کنند، در صورتی‌که تبلیغات شما شرایط لازم برای نمایش دادن در گوگل را داشته باشد، تبلیغتان نمایش داده می‌شود. تبلیغات شما معمولاً در بالای صفحه نتایج جستجو و یا در کنار آن نمایش داده می شوند. در حال حاضر گوگل در کنار این نتایج برچسبی زرد یا سبز رنگ با عبارت “Ad” یا “آگهی” نمایش می دهد. هنگامی که کاربر بر روی تبلیغات شما کلیک کند و وارد سایت مورد نظر شما شود، شما باید بابت هر کلیک هزینه ای پرداخت کنید که این هزینه از اکانت ادوردز شما کسر می شود.

برای تبلیغات در گوگل ادورز چقدر باید هزینه کرد؟

شما برای ایجاد اکانت در گوگل ادوردز و نمایش دادن تبلیغات در صفحه نتایج جستجو گوگل هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنید و پرداخت شما فقط به ازای هر کلیک کاربر بر روی تبلیغات شما است. هزینه ای که شما باید برای هر کلیک پرداخت کنید، به میزان رقابت کلمه کلیدی که قصد تبلیغ آن را دارید بستگی دارد، که با توجه به کسب و کارها متفاوت است. در صورتی که رقیب زیادی نداشته باشید با هر کلیک هزینه کمتری پرداخت می کنید ولی اگر رقبای شما هزینه ی بیشتری را پیشنهاد کرده باشند شما باید قیمت بالاتری از آن ها را پیشنهاد دهید.
یک باور اشتباه که درباره ی گوگل ادوردز وجود دارد این است که برخی معتقدند هرچه هزینه بیشتری پرداخت کنند امکان نمایش تبلیغات آن ها در گوگل بیشتر است اما سازو کار گوگل ادوردز این چنین نیست و برای نمایش دادن تبلیغات، فاکتورها و قوانین خاص خود را دارد از جمله این قوانین نمره کیفیت یاQuality score است که به صورت مخفف QS نامیده می شود .

نمره کیفیت (Quality score)

Quality score در گوگل ادوردز چیست؟
یک موضوع بسیار مهم که کسب و کارها به هنگام تبلیغات در گوگل با آن مواجه هستند این است که چگونه می توان با پرداخت هزینه کمتر جایگاه بالاتری را در تبلیغات گوگل برای یک کلمه کلیدی به دست آورد.
حال می‌خواهیم به بررسی نمره کیفیت تبلیغات گوگل یا Quality score بپردازیم.
گوگل به عباراتی که شما برای تبلیغات خود استفاده می کنید امتیاز می دهد و میزان مرتبط بودن تبلیغ شما با اصطلاحات و کلماتی که کاربران جستجو می کنند را به عنوان یک فاکتور مهم در نظر می گیرد. همچنین کیفیت مورد نظر گوگل به تعداد کلیک های قبلی که تبلیغ شما دریافت کرده است، میزان CTR و نحوه ارتباط صفحه فرود شما بستگی دارد.
به بیان دیگر نمره کیفی تبلیغات گوگل یکی از عواملی است که جایگاه تبلیغات شما را با توجه به متن تبلیغ و سایر فاکتورها تعیین می کند. و این نمره کیفی در محدوده یک تا ده متغیر است و نمره ده نشان دهنده کیفیت بالاتر است.

چرا نمره کیفی تبلیغات گوگل اهمیت دارد؟

هنگامی که شخصی کلمه کلیدی تبلیغ شما را در گوگل جستجو می کند، گوگل ادوردز در ابتدا نمره کیفی تبلیغات شما را محاسبه می کند و با توجه به نمره کیفی تعیین می کند که تبلیغات شما در کدام قسمت نمایش داده شود، هرچه نمره کیفی شما بالاتر باشد هزینه شما به ازای هر کلیک نسبت به رقبا کمتر خواهد بود.

عوامل موثر بر نمره کیفی

نمره کیفی نرخ کلیک (CTR)

CTR چیست؟ CTR مخفف کلمه click through rate که میزان نرخ کلیک است، که با توجه به میزانی که سایت شما در نتایج گوگل نمایش داده می شود(impression) ، تعیین می شود. به طور مثال اگر تبلیغ شما ۱۰۰۰ نمایش داشته باشد و ۱۷۰ بار بر روی آن کلیک شود نرخ کلیک آن ۱۷ درصد می باشد.
سایت هایی که در صفحه اول نتایج جستجو گوگل قرار دارند دارای impression بیشتری هستند و فرقی ندارد که در لینک اول باشند و یا لینک اخر، impression برای تمام سایت های صفحه ثبت می شود.

CTR در گوگل ادوردز چیست؟
میتوان CTR را از طریق زیر به دست آورد:

۱۰۰ * (تعداد نمایش / تعداد کلیک) = CTR

نمره کیفی مرتبط بودن تبلیغ (Ad Relevance)

هرچه تبلیغاتتان ارتباط بیشتری با کلمات کلیدی شما داشته باشد، نمره کیفی مرتبط بودن تبلیغ در وضعیت مناسب تری قرار خواهد گرفت. این شاخص به شما کمک می کند تا از میزان مرتبط بودن کلمات کلیدی با تبلیغات خود اطلاع پیدا کنید و در صورت نیاز در انتخاب کلمات کلیدی خود بیشتر دقت نمایید.
نمره کیفی صفحه فرود
وقتی کاربران در صفحات وب به دنبال هدف خود هستند، ممکن است با سایت شما مواجه شوند و بر روی آن کلیک کرده و وارد آن شوند. صفحه ای که وارد آن می شوند ممکن است صفحه اصلی سایت یا صفحه خرید محصول و یا صفحه ‌ای دارای پیشنهاد ‌های جذاب باشد که از کاربران بخواهد در ازای ثبت نام در سایت، پیشنهاد‌ هایی را دریافت کنند. این صفحات به صفحات فرود و یا لندینگ پیج( Landing Page ) معروف هستند.
می توان به این نتیجه رسید هر صفحه ای که کاربران با کلیک وارد آن می شوند صفحه فرود نیست، صفحه فرود صفحه ای است که به کاربر این امکان را می دهد که تصمیم بگیرد می خواهد عضو سایت شده و اطلاعات خود را وارد کند یا خیر ، یا صفحه ایست که کاربر را به خرید یک محصول یا خدمت تشویق می کند.
کاربران نیازهای متفاوتی دارند پس سایت شما باید دارای صفحات فرود متفاوت با پیشنهاد های جذاب و مناسب باشد که نیازهای کاربران را برطرف کرده و آن ها را به یک مشتری تبدیل واقعی کند.
تاثیر صفحه فرود مناسب را می توان در افزایش محسوس نمره کیفی سایت یا همان QS احساس کرد و در نتیجه این امر ، باعث کاهش هزینه هر کلیک می شود که به افزایش تعداد بازدید کننده و افزایش فروش منجر می گردد.

مزایده در گوگل ادورز

با جستجو هر کلمه کلیدی توسط کاربران، گوگل وارد مزایده شده و جایگاه هر آگهی ‌ای که قرار است در صفحه نتایج جستجوی گوگل نشان داده شود را مشخص می‌کند و همچنین برای تعیین هزینه هر کلیک وارد عمل می شود. و اساس کار این مزایده بر پایه جایگاه تبلیغات (Ad Rank) )شما در گوگل است، هرچه جایگاه تبلیغات شما بالاتر باشد احتمال اینکه تبلیغ شما در صفحات اول گوگل ظاهر شود بیشتر می شود.
Ad Rank ضریبی از قیمت پیشنهادی برای هر کلیک و امتیازی است که گوگل برای کیفیت تبلیغ شما در نظر می گیرد.
پس از مشخص شدن رتبه و جایگاه تبلیغ، هزینه ای که باید برای هر کلیک پرداخت کنید، براساس هزینه‌ی پیشنهادی تبلیغی که پس از تبلیغ شما قرار دارد مشخص می شود، البته استثناهایی نیز وجود دارد به این صورت است که اگر شما تنها پیشنهاد و یا پایین ترین پیشنهاد مزایده را داشته باشید در این صورت باید حداکثر قیمتی که برای هر کلیک مشخص کرده اید را پرداخت کنید.

ppc چیست؟

این اصطلاح برگرفته از Pay Per Click است که به معنی هزینه ی از پیش تعیین شده است که شما به ازای هر کلیک کاربران که بر روی تبلیغات شما می کنند، به گوگل ادوردز پرداخت می کنید.

ppc در گوگل ادوردز چیست؟

 

CPC چیست ؟

مخفف cost per click است که هزینه‌ای که باید به ازای هر کلیک پرداخت شود را بررسی می‌کند. یعنی تعیین می کند فرد تبلیغ کننده باید به ازای هر کلیکی که بر روی تبلیغش انجام می‌شود چه هزینه‌ای را پرداخت کند. به طور مثال همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید در مقابل کلیدواژه ی “بلیط هواپیما” در ستونavg cpc، ۰٫۰۷ دلار آمده است که به این معناست شما بابت هر کلیکی که بر روی تبلیغتان می‌شود تنها ۰٫۰۷ دلار پرداخت می‌کنید و صد البته که این مقدار برای آن که مخاطب هدف شما منجر به نتیجه شود مبلغ ناچیزی می‌باشد.

cpc در گوگل ادوردز چیست؟

 

Max CPC چیست و چگونه تعیین می‌شود؟

Max CPC یا بیشترین هزینه به ازای هر کلیک، بیشترین مقدار هزینه‌ای است که تبلیغ کننده حاضر است برای هر کلیک که بر روی تبلیغات خود با کلمات کلیدی تعیین شده می‌شود، پرداخت ‌کند.
Max CPC هرکلمه کلیدی با توجه به رقابت بین کلمه کلیدی و رقبا تعیین می‌شود.

مزایای گوگل ادوردز

حال می‌خواهیم درباره‌ی مزایای گوگل ادوردز برای کسب و کارها صحبت کنیم. یکی از اولین مزایای گوگل ادوردز برا ی کسب وکارها این است که سیستمی را فراهم کرده است که آن‌ ها می توانند با هزینه ‌ی مناسبی مخاطبین اصلی خود را پیدا کنند.

به طور مثال زمانی که شما با هزینه بسیار بالایی یک بیلبورد در یکی از اتوبان ها اجاره کرده و تبلیغات می کنید، از میان تمام کسانی که تبلیغات شما را می بینند، درصد کمی از آن ها مخاطبین اصلی شما هستند، پس می توان به این نتیجه رسید که با توجه به هزینه ای که می پردازید، بازخورد خوبی دریافت نخواهید کرد.

ولی وقتی شما در گوگل تبلیغات می کنید، می توانید به طور خاص روی کسب و کار خود متمرکز شوید. سیستم تبلیغاتی گوگل ادوردز به شما این امکان را می دهد تبلیغات خود را برای افرادی به نمایش بگذارید که در جستجوی کسب و کارهای مرتبط و هم راستا با کسب و کار شما هستند. به این معنا که با توجه به محصولات و خدماتی که مردم در موتور جستجوی گوگل جستجو می کنند، گوگل ادوردز بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان خواهد آورد.همین امر بسیار سودآور است ، چرا که شما قادر به ارائه تبلیغات خود به افرادی هستید، که احتمال جذب شدنشان به محصولات و خدمات شما بیشتر می باشد .

از دیگر مزایای گوگل ادوردز می توان به این اشاره کرد که شما می توانید تبلیغاتتان را بر اساس کلیدواژه های مرتبط با کسب وکار خود نمایش دهید، به طوری که وقتی کاربران کلید واژه های مورد نظر شما را جستجوی کنند تبلیغات شما برای آن ها نمایش داده شوند.
و یک قابلیت فوق العاده قوی گوگل ادوردز این است که شما می توانید هر زمانی که می خواهید حساب خود را فعال کنید و همچنین هر زمانی که مایل بودید غیرفعال کرده و سایت خود را از صفحه اول گوگل بردارید.
همچنین شما می توانید روی کسب و کار خود متمرکز شوید و تبلیغات خود را از نظر زمانی و مکانی مدیریت کنید. به عبارت دیگر، می توانید مشخص کنید که تبلیغات شما دقیقا در چه زمان هایی و در چه مکان هایی و یا حتی در چه ساعاتی از شبانه روز نمایش داده شوند.
به طور مثال اگر کسب وکار شما فقط در تهران و در ساعات ۸ صبح تا ۱۲ ظهرفعالیت دارد، می توانید تبلیغات گوگل خود را فقط برای کسانی که از تهران بین ساعات ۸ تا ۱۲ به دنبال کسب و کار شما هستند نمایش دهید و باز هم لازم نیست به ازای هر کسی که تبلیغات شما را می بیند هزینه ای پرداخت کنید بلکه فقط به ازای کلیک هایی که روی تبلیغ شما می شود باید مبلغی پرداخت کنید.
علاوه بر مزایایی که گفته شد در آخر می توان به این اشاره کرد که شما می توانید برای هزینه تبلیغات خود سقفی را مشخص کنید و لازم نیست حتما مبالغ زیادی را برای آن خرج کنید.
به طور مثال شما می توانید مشخص کنید که در طول روز فقط ۱۰۰هزار تومان برای تبلیغات خود هزینه کنید.

نتیجه گیری

گوگل ادوردز یکی از سرمایه گذاری هایی است که می تواند باعث بهبود کسب و کارهای شما شود. شما با استفاده از این سرویس می توانید مطمئن باشید که هر زمان فردی به دنبال محصولی مشابه با محصول شما بگردد، سایت و تبلیغات شما در صفحه اول نتایج جستجو گوگل نمایش داده خواهد شد.
استفاده از گوگل ادوردز باید به صورت هوشمندانه باشد تا به نتیجه مطلوب برسید
باید در نظر بگیرید سود حاصله از هر مشتری با توجه به هزینه گوگل ادوردز برنامه ریزی شده باشد وگرنه شما فقط باعث ایجاد درآمد بیشتر و روز به روز پولدار شدن گوگل شده و سرمایه خود را از دست می‌دهید.

2 نظرات
  1. kian می گوید

    بسیار استفاده کردیم….مطالب ساییتون عالی هستند …

  2. reza می گوید

    عالی بود و هر آنچه را کد مد نظر به گونه ای مجزا و عالی مورد تفسیر و بیان واقع شده است
    فروشگاه اینترنتی

    باسپاس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.