ریمارکتینگ در گوگل ادز چیست ؟

ریمارکتینگ یا بازاریابی مجدد چیست ؟ اگر شما به عنوان یک تبلیغ کننده، برای شناسایی محصولات و خدماتتان به مخاطبین خود، از پلتفرم گوگل ادز یا همان گوگل ادوردز استفاده می کنید، می دانید که گوگل ادز(یا همان گوگل ادوردز) یکی از بهترین ابزارهای تبلیغات در گوگل به صورت کلیکی بوده که شرکت گوگل در اختیار کاربران خود قرار داده است. یکی از انواع ویژگی ها و قابلیت های این تبلیغات آنلاین، ریمارکتینگ یا همان بازاریابی مجدد است. شما با استفاده از این ویژگی می توانید هزینه تبلیغات خود را در گوگل کاهش دهید. از طرفی می دانید کم کردن هزینه های تبلیغاتی و در عین حال دریافت بهترین بازخورد از تبلیغات در گوگل یکی از دغدغه های کسب و کارهای آنلاین است. همین موضوع برای آن که شما را با مفهوم ریمارکتینگ تبلیغ در گوگل آشنا کند کافی است.
می دانیم که تبلیغات در گوگل یکی از سرویس های تبلیغاتی رقابتی است و برای پیروز شدن در این رقابت توصیه ما به شما این است که از تمام قابلیت های گوگل ادز استفاده کنید تا در این رقابت همیشه یک برنده باشید و با هزینه های بسیار کمتری، مشتری و کلیک های بیشتری دریافت کنید. حال ما قصد داریم در این مقاله شما را با ریمارکتینگ تبلیغات در گوگل بیشتر آشنا کنیم.

ریمارکتینگ (remarketing) چیست ؟

بازاریابی مجدد یا همان ریمارکتینگ (remarketing) نوعی تبلیغات آنلاین است، این نوع تبلیغات کاربرانی را مورد هدف قرار می دهد که قبلا از وبسایت و یا اپلیکیشن شما بازدید کرده و با آن ها تعامل داشته اند. این قابلیت گوگل ادوردز این امکان را برای شما فراهم می کند که تبلیغات خود را در معرض نمایش مخاطبین پیشین خود قرار دهید.
اکنون این موضوع را با یک مثال بیشتر توضیح می دهیم. فرض کنید شما به دنبال خرید عطر و ادکلن هستید و وارد وبسایت گوگل می شوید و عبارت ” بهترین عطر برند شنل “را جستجو می کنید، صفحات و وبسایت های متفاوتی برایتان نمایش داده می شود، شما بر روی یکی از فروشگاه های تخصصی در این زمینه کلیک می کنید و وارد آن می شوید، عطر های مختلف را می بینید ولی بعد از مشاهده قیمت آن ها متوجه می شوید قیمت این عطر ها برای شما زیاد است و نمی توانید یکی از آن ها را خریداری کنید پس صفحه را می بندید و به دنبال کار خود می روید.
چند روز بعد وقتی برای خرید لوازم آرایشی وارد یکی از وبسایت ها می شوید مشاهده می کنید که در قسمت ساید بار وبسایت همان تبلیغ بهترین عطر برند شنل که قبلا مشاهده کرده اید برایتان نمایش داده می شود، این موضوع همان ریمارکتینگ است.
شما می توانید با استفاده از استراتژی بازاریابی مجدد یا همان ریمارکتینگ، افرادی که از وبسایتتان بازدید می کنند را براساس علاقه مندی، فاصله زمانی که از وبسایت شما بازدید کرده اند و یا میزان تمایلشان به خرید از وبسایتتان، دسته بندی کرده و تبلیغات اختصاصی برایشان نمایش دهید. به طور مثال شما می توانید کسانی که فرایند خرید از وبسایتتان را تا یک مرحله پیش رفته ولی خرید خود را تکمیل نکرده اند، آن هایی که قبلا از وبسایتتان بازدید کرده اند و یا افرادی که قبلا یکبار از وبسایتتان خرید کرده اند را مورد هدف خود قرار دهید و برای آن ها تبلیغاتی متناسب با شرایطشان ارسال کنید.

نحوه عملکرد ریمارکتینگ تبلیغ در گوگل

زمانی که کاربران از وبسایت شما بازدید می کنند اطلاعاتی از آن ها مانند آخرین زمان ورودشان به سایت، مدت زمانی که در سایتتان گذرانده اند و صفحاتی که مشاهده کرده اند به دلیل ردیابی، در مرورگرهای کامپیوتر آن ها ذخیره می شود، که ما آن ها را به نام کوکی می شناسیم.
کمپین های تبلیغاتی ریمارکتینگ نیز بر اساس کوکی های وبسایت شکل می گیرند، این اطلاعات ذخیره شده برای گوگل فرستاده می شوند و این امکان برای گوگل فراهم می شود که از آن ها برای استراتژی ریمارکتینگ و نمایش دوباره تبلیغ به کاربران استفاده کند.
تبلیغات ریمارکتینگ به شکل تبلیغات متنی و یا تبلیغات نمایشی، نمایش داده می شوند و در وبسایت هایی که جز گوگل ادسنس هستند و با قرار گرفتن تبلیغات گوگل موافقت کرده اند، به کاربران هدف نشان داده می شوند.

مزایای استفاده از ریمارکتینگ تبلیغات در گوگل

هدف گذاری به موقع : شما می توانید تبلیغاتتان را برای کاربرانی که سابقا با کسب و کارتان تعامل داشته اند، زمانی که آن‌ها در جای دیگری جستجو می‌کنند، نمایش دهید. همچنین شما می توانید به مشتریان خود کمک کنید زمانی که کسب و کار شما را در گوگل جستجو می کنند، وبسایت شما برای آن ها نمایش داده شود. به طور مثال وقتی که کسب و کارتان در زمینه فروش کفش های ورزشی است، زمانی که کاربران عبارت ” خرید کفش ورزشی ” را جستجو می کنند وبسایت شما برای آن ها به نمایش درآید.
تبلیغات متمرکز : شما می توانید لیست ریمارکتینگتان (remarketing) را برای تبلیغات در موارد خاص ایجاد کنید. به عنوان مثال می توانید یک لیست ریمارکتینگ برای افرادی که محصول خاصی را به سبد خرید خود اضافه کرده اند ولی آن را نخریده و هزینه ی آن را پرداخت نکرده اند، ایجاد کنید.
جامعه بزرگی را تحت پوشش قرار دهید: شما با ایجاد لیست ریمارکتینگ می توانید جامعه بزرگی را با بیش از دو میلیون وبسایت و اپلیکیشن موبایل تحت پوشش خود قرار دهید.
قیمت گذاری بهینه : شما می توانید کمپین های ریمارکتینگ با عملکرد بالا و قیمت دهی خودکار ایجاد کنید. قیمت دهی به صورت خودکار به این صورت عمل می کند که بهینه ترین پیشنهاد را برای کسانی که تبلیغات شما را مشاهده می کنند، محاسبه می کند. این امر موجب می شود که شما در مناقصه قیمت گذاری گوگل بهترین پیشنهاد قیمتی خود را ارائه کنید.
آمار دقیق از عملکرد کمپین : شما می توانید گزارشات دقیقی از نحوه عملکرد کمپین های تبلیغاتی خود داشته باشید، همچنین محل نمایش تبلیغاتتان و مبلغی که به ازای هر تبلیغ می پردازید را می توانید مشاهده کنید.

نحوه ایجاد لیست مخاطبین ریمارکتینگ

• در ابتدا وارد اکانت گوگل ادز خود شوید.
• سپس بر روی گزینه ” Tools & Settings “ ضربه بزنید. در قسمت ” Shared library “ بر روی گزینه ” Audience manager “ کلیک کنید.

ریمارکتینگ تبلیغات در گوگل
• اکنون در این قسمت می توانید لیست ریمارکتینگ که قبلا ساخته اید را مشاهده کنید، و برای ساختن لیست ریمارکتینگ جدید بر روی علامت + را فشار دهید.

ریمارکتینگ تبلیغات در گوگل
• اگر برای اولین بار است که برای ساخت لیست ریمارکتینگ اقدام کرده اید می توانید در این قسمت گزینه های مختلفی را برای ساخت لیست ریمارکتینگ مشاهده کنید و با توجه به هدف خود برای ساخت لیست ریمارکتینگ آن ها را انتخاب کنید.

تبلیغات در گوگل
Website visitors: اگر می خواهید کاربرانی که قبلا از وبسایتتان بازدید کرده‌اند را مورد هدف قرار دهید این گزینه را انتخاب کنید.
Mobile app users: اگر قصد دارید کاربرانی که پیش تر از اپلیکیشن موبایل شما استفاده کرده اند را مورد هدف خود قرار دهید، می توانید این گزینه را انتخاب کنید.
YouTube users: کاربرانی که ویدئو هایتان را در کانال یوتیوب شما مشاهده کرده اند را با انتخاب این گزینه می توانید مورد هدف خود قرار دهید.
Custom combination: اگر می خواهید لیستی که ایجاد می کنید، لیست های قبلی ساخته شده را دربرگیرد این گزینه را انتخاب کنید.

• گزینه ” Website visitors “ را انتخاب می کنیم.

ریمارکتینگ
حال در قسمت ” Audience name “ برای دسترسی راحت تر به لیست ریمارکتینگ خود در آینده، نامی برای آن در نظر بگیرید.
در بخش ” List members “ باید کاربرانی که می خواهید در این لیست جای بگیرند را انتخاب کنید:
Visitors of a page: با انتخاب این گزینه می توانید لیستی از کاربرانی ایجاد کنید که در خبرنامه شما عضو شده اند.
Visitors of a page who did not visit another page: با انتخاب این گزینه می توانید لیست کاربرانی را ایجاد کنید که با مشاهده یک صفحه از وبسایت، صفحه دیگری از وبسایتتان را مشاهده نکرده باشند.
Visitors of a page who also visited another page: شما با انتخاب این گزینه می توانید لیست افرادی را ایجاد کنید که پس از مشاهده یک صفحه وبسایت، به صفحه دیگری رفته و آن را مشاهده کرده باشند.
Visitors of a page who also visited during specific dates: اگر قصد دارید کاربرانی را که در یک مدت زمان خاص با وبسایت شما در ارتباط هستند را مورد هدف قرار دهید می توانید این گزینه را انتخاب کنید.
Visitors of a page with a specific tag: افرادی که تگ ریمارکتینگ ” remarketing tags “ را در وبسایت خود دارند و قبلا از کمپین های ریمارکتینگ استفاده کرده اند می توانند با انتخاب این گزینه تنظیمات لازم را ایجاد کنند.

تبلیغات در گوگل
شما وقتی که یک لیست ریمارکتینگ جدید در گوگل ادز ایجاد می کنید، می توانید در قسمت ” Initial list size “ انتخاب کنید که اطلاعات مربوط به ۳۰ روز گذشته در این لیست قرار بگیرد و یا خیر. البته باید گفت در صورتی که تگ ریمارکتینگ گوگل ادوردز را همین امروز در داخل وبسایت خود قرار داده باشید، هیچ اطلاعاتی از کاربرانی که در روز های گذشته از وبسایتتان بازدید کرده اند، وجو ندارد.
در قسمت ” Membership duration “ می توانید مشخص کنید که وقتی کاربرانی را به لیست ریمارکتینگ خود اضافه می کنید، اطلاعات آن ها به چه مدت در این لیست باقی بماند. این مدت زمان می تواند با توجه به اهدافتان بین ۱روز تا ۵۴۰ روز انتخاب شود.
به طور مثال زمانی که می‌خواهید لیستی از بازدیدکنندگان یک ماه گذشته را در اختیار داشته باشید می توانید در قسمت Membership duration ، عدد ۳۰ را قرار دهید، این مقدار به این معنی است، کاربرانی که بیش‌تر از ۳۰ روز گذشته از صفحه وبسایتتان بازدید کرده اند از این لیست خارج می شوند.
در آخر می توانید در قسمت ” Description “ توضیح مختصری درباره لیستی که ایجاد کرده اید بنویسید تا در آینده اعضای تیم و همکارانتان درباره چرایی و هدف از ایجاد آن مطلع شوند.
در نهایت بر روی گزینه “Cereate audience “ کلیک کنید تا لیست مورد نظر شما ایجاد شود.

نحوه اضافه کردن تگ ریمارکتینگ به سایت

• در ابتدا وارد اکانت گوگل ادز خود شوید.
• سپس بر روی گزینه ” Tools & Settings “ ضربه بزنید. در قسمت ” Shared library “ بر روی گزینه ” Audience manager “ کلیک کنید.
• در قسمت ” Audience manager “ بالا سمت چپ بر روی گزینه ” Audience sources “ کلیک کنید.

ریمارکتینگ تبلیغات در گوگل
• حال در این قسمت می توانید یکی از پلتفرم هایی را انتخاب کنید که قصد دارید لیست مخاطبینتان را توسط آن ها جمع آوری کرده و به لیست ریمارکتینگ خود اضافه کنید.

ریمارکتینگ تبلیغات در گوگل
• اگر شما تگ گوگل ادز ” AdWords tag “ را انتخاب کنید می توانید تگی از گوگل ادوردز در اختیار داشته باشید. هنگامی که این تگ را در داخل وبسایتتان قرار می دهید، این امکان برای شما فراهم می‌شود که اطلاعات افرادی ک از سایتتان بازدید می کنند را در لیست ریمارکتینگ خود مشاهده کنید. پس برای آن که تگ ریمارکتینگ را دریافت کنید بر روی گزینه ” SET UP TAG “ کلیک کنید.

گوگل ادوردز
• اکنون دو گزینه برای شما نمایش داده می شود. گزینه اول برای جمع آوری اطلاعات عمومی همه کسانی است که از وبسایتتان بازدید می کنند و گزینه دوم برای جمع آوری داده ها و پارامتر های خاصی است که عموما برای شخصی کردن هر تبلیغ مورد استفاده قرار می گیرند. ما همیشه گزینه اول را انتخاب می کنیم.

همچنین شما می توانید در قسمت ” General parameters “ گزینه ی ” user_id “ را انتخاب کنید تا اطلاعات کاربرانی که از صفحات وبسایت شما بازدید می کنند در مرورگر ها و دستگاه های مختلف ذخیره شود.
در نهایت بر روی گزینه ” Save And Countinue “ کلیک کنید تا تغییراتی که ایجاد کرده اید ذخیره شوند.

گوگل ادز
• اکنون تگ ریمارکتینگ برای وبسایت شما ایجاد شده است. با توجه به راهنمایی هایی که در کنار کد های تگ ریمارکتینگ برای شما نمایش داده می شوند، می توانید تگ ریمارکتینگ را بر روی وبسایت خود قرار دهید.
تگ ریمارکتینگ متشکل از دو بخش کد Global site tag و Event snippet بوده که شما باید هر دو را در قسمت ” head ” وبسایت خود قرار دهید.

تبلیغات در گوگل
•  همچنین می توانید برای اضافه کردن تگ ریمارکتینگ به وبسایت از ” Google Tag Manager ” استفاده کنید

ریمارکتینگ تبلیغات در گوگل
در آخر بر روی گزینه ” Continue “ کلیک کنید.
به شما تبریک می گوییم اکنون تگ ریمارکتینگ بر روی وبسایت شما قرار گرفته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.