Negative keywords (کلمات کلیدی منفی) چیست؟

کلمات کلیدی منفی یا همان Negative keywords چیست؟

یک گام اساسی و مهم در ایجاد کمپین های تبلیغات در گوگل؛ ایجاد و افزودن لیست کلمات کلیدی به آن است. هر کلمه کلیدی که به کمپین های تبلیغاتی خود اضافه می کنید، باید با محصول و خدماتی که ارائه می دهید مرتبط باشد. هدف آن است که وقتی مشتریان در جستجو خدمات و یا محصولات شما هستند، تبلیغاتتان برای آن ها نمایش داده شود و سپس وارد سایت شما شوند.
متاسفانه جستجو در گوگل همیشه به همان سادگی که تصور می کنیم نخواهد بود، مشتری همیشه نمی داند دقیقا به دنبال چه چیزی است و یا به چه چیزی نیاز دارد. آن ها ممکن است بدون آن که هدف خود را به طور دقیق مشخص کنند، چند جستجو را انجام دهند و بر روی تبلیغات نا مرتبط کلیک کنند.
اگر جستجوکنندگان دقیقا محصولات و یا خدمات شما را جستجو کنند گوگل تبلیغاتتان را برای آن ها نمایش می دهد و اگر اینگونه نباشد باید کمپین های تبلیغاتی خود را بهینه کرده و تغییراتی در آن ها اعمال کنید، به گونه ای که دیگر تبلیغاتتان برای جستجو های نامرتبط نمایش داده نشوند.
روش های بسیاری برای بهینه سازی و تغییر کمپین های تبلیغاتی وجود دارد که یکی از ساده ترین آن ها که اغلب نادیده گرفته می شود، استفاده از کلمات کلیدی منفی و یا همان Negative keywords است که یکی از قدرتمند ترین ابزارهای پلتفرم گوگل ادز به شمار می رود.
شما وقتی کلمات کلیدی منفی یا همان نگاتیو کیوورد (Negative keywords) را به کمپین های تبلیغاتی خود اضافه می کنید، به گوگل می گویید که تبلیغاتتان را به هنگام جستجوی چه عباراتی در صفحه نتایج جستجوی گوگل نمایش دهد. این نمایش تبلیغات به هنگام جستجوی کلمات کلیدی خاص و عدم نمایش تبلیغاتتان به هنگام جستجوی کلمات کلیدی نامرتبط، باعث صرفه جویی در هزینه های تبلیغاتی شما شده و به بهینه کردن کمپین های تبلیغاتیتان کمک می کند.
حال ما قصد داریم در این مقاله شما را با انواع کلمات کلیدی منفی و نحوه عملکرد هر یک از آن ها آشنا کنیم. پس توصیه می کنیم مقاله را تا انتها بخوانید.

کلمات کلیدی منفی یا همان Negative keywords 

یکی از انواع کلمات کلیدی در پلتفرم گوگل ادز است که باعث می شود نمایش تبلیغاتتان در صفحه نتایج جستجوی گوگل را به هنگام جستجوی یک عبارت و یا یک کلمه کلیدی خاص از پیش تعیین شده، محدود کنید. به عبارت دیگر تبلیغاتتان به هنگام جستجوی یک کلمه کلیدی خاص نمایش داده نشود. این امر موجب می شود تا از کلیک های نامرتبط بر روی تبلیغات خود جلوگیری کنید.
لیست کلمات کلیدی منفی به شما کمک می کنند تنها بر روی کلمات و عباراتی که برای مشتریانتان مهم هستند تمرکز کنید و تبلیغاتتان برای کاربران علاقمند به کسب و کار و محصولاتتان نمایش داده شود، که این امر موجب افزایش بازدهی سرمایه گذاری شما را خواهد شد.

نحوه عملکرد کلمات کلیدی منفی یا Negative keywords در گوگل ادز

زمانی که شما کلمات کلیدی منفی (Negative keywords) را به کمپین های تبلیغاتی خود اضافه می کنید، به ربات های خزنده گوگل می گویید تا تبلیغاتتان را برای کاربرانی که از کلمات کلیدی انتخابی شما در عبارات جستجوی خود استفاده می کنند، نمایش ندهند.
برای مثال شما یک آژانس هواپیمایی دارید و کلمه کلیدی ” بلیط هواپیما ” را در حالت پیش فرض Phrase Match به کمپین های تبلیغاتی خود اضافه می کنید. در این صورت مشاهده می کنید که تبلیغاتتان برای حجم وسیعی از جستجو های انجام شده توسط کاربران مانند ” بلیط هواپیما چارتری” و ” بلیط هواپیما ارزان” در صفحه نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می شود. اگر شما این موارد را به مشتریان خود ارائه نمی دهید، پس کسانی که به هنگام جستجوی این عبارات تبلیغاتتان را مشاهده کرده و بر روی آن کلیک می کنند و وارد وبسایتتان می شوند به عنوان کلیک نامرتبط به شمار می روند و بابت هر کلیک آن ها هزینه ای از حساب گوگل ادز شما کسر می شود، پس توصیه ی ما به شما این است که برای جلوگیری از این هزینه های اضافی، کلماتی مانند چارتری و ارزان را به لیست کلمات کلیدی منفی (Negative keywords) کمپین های تبلیغاتی گوگل ادوردزتان اضافه کنید. در این حالت تبلیغاتتان به هنگام جستجوی عباراتی که این کلمات را داشته باشند نمایش داده نمی شود.

تاثیر کلمات کلیدی منفی در تبلیغات گوگل

زمانی که شما، کلمات کلیدی نامرتبط با کسب و کارتان را به لیست کلمات کلیدی منفی گوگل ادز اضافه می کنید، دیگر تبلیغاتتان برای تمام جستجوهای کاربران که با کسب و کارتان نامرتبط هستند نمایش داده نمی شوند، این امر باعث می شود تعداد کلیک های بر روی تبلیغاتتان کاهش یابد و تبلیغاتتان به صورت هدفمند به نمایش درآیند، در نتیجه کاربران به تبلیغاتتان بیشتر اعتماد می کنند و این موضوع افزایش نمره کیفیت ((Quality Score و CTR تبلیغات شما را به همراه دارد.

انواع کلمات کلیدی منفی

شما می توانید کلمات کلیدی منفی را همانند کلمات کلیدی در کمپین های تبلیغاتی گوگل ادز، در سه حالت Broad Match، Phrase Match و Exact Match تنظیم کنید که عملکرد هر کدام از انواع کلمه کلیدی منفی متفاوت از مشابه مثبت آن ها است که در ادامه هر کدام از آن ها را با مثال توضیح می دهیم.

کلمه کلیدی منفی Broad Match

کلمه کلیدی منفی Broad Match، یک از انواع کلمات کلیدی منفی است که به شما اجازه می دهد، هنگامی که کلمه کلیدی منفی شما در عبارت جستجو شده به هر ترتیبی وجود داشته باشد، تبلیغاتتان در صفحه نتایج جستجوی گوگل نمایش داده نشود.
به عبارت دیگر اگر یک کلمه کلیدی منفی در حالت Broad Match باشد، پس از آن زمانی که کل کلمه کلیدی منفی شما در عبارت جستجو وجود داشته باشد، تبلیغاتتان نمایش داده نمی شود.
به عنوان مثال اگر شما کلمه کلیدی ” خرید ماشین ” را به لیست کلمات کلیدی منفی خود اضافه کنید، تبلیغاتتان به هنگام جستجوی عبارات ” خرید ماشین لوکس ” ، ” خرید ماشین ” و ” ماشین خرید ” به دلیل آن که کلمه کلیدی منفی شما در عبارت جستجو وجود دارد نمایش داده نخواهد شد و تبلیغاتتان به هنگام جستجوی عبارات ” فروش ماشین ” و یا ” ماشین ارزان ” چون کلمه کلیدی منفی شما به همان ترتیب در عبارت جستجو وجود ندارد، تبلیغاتتان نمایش داده می شود.

کلمه کلیدی منفی Phrase Match

هنگامی که کلمات کلیدی منفی خود را در حالت Phrase Match قرار می دهید، گوگل تبلیغاتتان را برای جستجوهایی که دقیقا کلمه کلیدی شما را به همان ترتیب و فرم اولیه شامل شوند، نمایش نمی دهد. عبارت جستجو ممکن است دارای کلمات اضافی باشد اما تبلیغاتتان تا زمانی که کلمه کلیدی مورد نظرتان با همان ترتیب و شکل اولیه در عبارت جستجو وجود داشته باشد، نمایش داده نمی شوند.
برای مثال اگر شما کلمه کلیدی “خرید ماشین ” را به لیست کلمات کلیدی خود اضافه کنید، تبلیغاتتان تنها برای عبارات ” خرید ماشین لوکس ” و ” خرید ماشین ” چون کلمه کلیدی مورد نظر شما را به همان ترتیب و فرم اولیه شامل می شوند، نمایش داده نمی شود و برای عبارت “ماشین خرید “، ” فروش ماشین ” و ” ماشین دست دوم ” نمایش داده می شود، چون دقیقا کلمه کلیدی تعیین شده توسط شما به همان ترتیب و چیدمان کلمات در عبارت جستجو وجود ندارد.

کلمه کلیدی منفی Exact Match

برای کلمات کلیدی منفی Exact Match، تبلیغاتتان تنها به هنگام جستجوی کلمه کلیدی منفی مورد نظرتان بدون هیچ کلمه ی اضافه ای نمایش داده نخواهد شد و تبلیغاتتان به هنگام جستجوی عباراتی که کلمه کلیدی منفی شما به همراه عبارات اضافی در آن گنجانده شوند نمایش داده می شود.
به عنوان مثال هنگامی که شما کلمه کلیدی ” خرید ماشین ” را به لیست کلمات کلیدی منفی خود اضافه می کنید، تبلیغاتتان برای عبارات “خرید ماشین لوکس ” ، ” فروش ماشین ” ، ” ماشین خرید ” و ” خرید ماشین دست دوم ” نمایش داده می شوند و فقط به هنگام جستجوی عبارت ” خرید ماشین ” تبلیغاتتان نمایش داده نمی شوند زیرا تنها زمانی گوگل نمایش تبلیغ شما را متوقف می کند که کلمه کلیدی منفی موردتان دقیقا با همان کلمات و ترتیب و شکل شمایل و به تنهایی بدون هیچ کلمه و حرف اضافه ای در عبارتی که جستجو شده است وجود داشته باشد.

نحوه اضافه کردن کلمات کلیدی منفی به گوگل ادز

• در ابتدا وارد اکانت گوگل ادز خود شوید
• در سمت چپ بر روی گزینه ” Keywords “ کلیک کنید.
• سپس بر روی گزینه ” Negative keywords “ ضربه بزنید.
• در قسمت Add to ، گزینه های ” Ad Group “ و ” Campaign “ را مشاهده می کنید، با توجه به شرایط یکی از آن ها را انتخاب کنید.
• بعد از انتخاب اد گروپ و یا کمپین مورد نظر خود، کلمات کلیدی منفی خود را در داخل کادر اضافه کنید.
• در نهایت بر روی گزینه ” save “ کلیک کنید تا تغییراتی که اعمال کرده اید ذخیره شوند.

negative keyword
لازم است بدانید:
• اگر می خواهید کلمات کلیدی منفی خود را در حالت broad match تنظیم کنید، باید کلمات هم معنی ، مفرد و جمع کلمه کلیدی منفی مورد نظر خود را به لیست اضافه کنید. به عنوان مثال: ماشین، ماشین دست دوم و اتومبیل
• اگر می خواهید کلمات کلیدی منفی را در حالت phrase match تنظیم کنید، باید کلمات کلیدی منفی مورد نظر خود را در داخل علامت “…” قرار دهید تا تبلیغاتتان به هنگام جستجوی آن ها نمایش داده نشوند. به عنوان مثال: ” کفش ورزشی ”
• اگر می خواهید کلمات کلیدی منفی را در حالت exact match تنظیم کنید، باید کلمه کلیدی منفی مورد نظر خود را در داخل علامت […] بنویسید. برای مثال: [بلیط هواپیما]

روش های پیدا کردن کلمات کلیدی منفی یا Negative keywords

قبل از آن که کلمات کلیدی منفی را به کمپین های تبلیغاتی خود در گوگل ادز اضافه کنید؛ روش ها و ابزارهایی وجود دارد که به شما در پیدا کردن کلمات کلیدی منفی مرتبط با کسب و کارتان کمک می کنند و با بهره گیری از آن ها می توانید لیستی از کلمات کلیدی منفی مرتبط با محصولات و خدماتتان را به دست آورید. در ادامه به سه روش از آن ها اشاره خواهیم کرد:

روش اول:استفاده از کیورد پلنر گوگل

کیورد پلنر یکی از ابزارهایی است که همیشه برای یافتن کلمات کلیدی مورد نظر خود به آن مراجعه می کنید. با این حال کیورد پلنر می تواند پلتفرم خوبی برای پیدا کردن کلمات کلیدی باشد که نمی خواهید تبلیغاتتان به هنگام جستجو آن ها نمایش داده شوند.
برای استفاده از کیورد پلنر، موضوع و یا کلمه کلیدی اصلی خود را در داخل آن اضافه می کنید و گوگل لیستی از تمام اصطلاحات و کلمات کلیدی که به کسب و کارتان مرتبط نیستند به شما ارائه خواهد کرد. استفاده از این پلتفرم می تواند یک روش بسیار عالی برای یافتن کلمات کلیدی منفی باشد.

کلمه کلیدی منفی Exact Match

روش دوم : استفاده از جستجوهای پیشنهادی گوگل:

به صفحه اصلی گوگل بروید و کلمات کلیدی اصلی و مهم کسب و کارتان را در قسمت جستجوی گوگل وارد کنید. در قسمت جستجوهای پیشنهادی گوگل می توانید کلمات کلیدی و اصطلاحاتی که دیگران جستجو کرده اند را مشاهده کنید و از متداول ترین اصطلاحات جستجو شده مرتبط با کلمه کلیدی خود مطلع شوید.

روش دوم : استفاده از جستجوهای پیشنهادی گوگل:
همچنین شما می توانید در قسمت انتهایی صفحه نتایج جستجوی گوگل، برخی از این کلمات کلیدی پرتکرار را به صورت لینک مشاهده کنید.

 استفاده از جستجوهای پیشنهادی گوگلروش سوم: استفاده از گزارش کلمات جستجو شده در گوگل ادز

بازبینی گزارش کلمات جستجو شده در گوگل ادوردز رایج‌ترین روش برای پیدا کردن کلمات کلیدی منفی است.
این گزارش در برگیرنده عباراتی است که کاربران آن ها را جستجو کرده و تبلیغاتتان را مشاهده کرده اند. شما با استفاده از این گزارش می توانید؛ لیستی از کلمات کلیدی منفی مربوط با کسب و کارتان را تهیه کنید.
شما می توانید گزارش کلمات جستجو شده در گوگل ادز را بر اساس بالاترین میزان impression ، بالاترین نرخ کلیک و یا بالاترین نرخ تبدیل مرتب سازی کنید و با استفاده از آن ها کلمات کلیدی نامرتبط با کلمه کلیدی اصلی خود را پیدا کنید. ممکن است بر خلاف تصورتان کلمات کلیدی و عباراتی که برای کمپین های تبلیغاتی خود انتخاب کرده اید کلمات مناسبی برای کسب و کارتان نباشند. در این صورت توصیه ما به شما این است که آن کلمات را پیدا کرده و به لیست کلمات کلیدی منفی خود اضافه کنید.

در نهایت توصیه می کنیم که در انتخاب کلمات کلیدی منفی خود دقت کنید! زیرا ممکن است در بعضی موارد، با استفاده نادرست از کلمات کلیدی منفی جستجو های مرتبط با کسب و کارتان را از دست بدهید در عوض تبلیغاتتان برای کاربرانی که هدف شما نیستند نمایش داده شوند.
پس اگر می خواهید تبلیغاتتان برای تعداد کثیری از جستجوی های انجام شده در شبکه جستجوی گوگل نمایش داده شوند، کلمه کلیدی منفی خود را در حالت broad match و یا اگر می خواهید تبلیغاتتان بیشترین میزان بازدید را داشته باشند، کلمات کلیدی منفی خود را روی حالت exact match تنظیم کنید.

1 نظر
  1. reza می گوید

    Awesome post! Keep up the great work! 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.