اپلیکیشن مخرب ai.type از پلی استور گوگل با ۴۰ میلیون دانلود حذف شد

کاربران اندروید بار دیگر در معرض خطر قرار گرفتند؛ اینبار مسئله به یک اپلیکیشن مخرب کیبورد به نام ai.type مربوط می شود که پیشتر در پلی استور قرار داشت و به صورت غیرقانونی محتوای دیجیتال پریمیم را از جانب کاربران خریداری می کرد. این اپ اندرویدی طبق گزارش کارشناسان موسسه Upstream تاکنون ۴۰ میلیون بار دانلود شده است.

ai.type با پنهان کردن فعالیت هایش اقدام به کلاهبرداری از طریق ساوندکلاود می کند و میلیون ها تبلیغ نامرئی و کلیک ساختگی را از این طریق ایجاد می کند و در نهایت دیتای مربوط به ویو های واقعی، کلیک ها و خریدهای کاربر را به شبکه های تبلیغاتی گزارش می دهد.

یک اپلیکیشن مخرب کیبورد

این اپلیکیشن مخرب که توسط یک شرکت اسرائیلی به نام ai.type LTD طراحی شده در اصل نوعی اپ کیبورد با قابلیت سفارشی سازی است و شرکت سازنده از آن با نام کیبورد رایگان ایموجی یاد کرده است.

به گفته گای کریف مدیرعامل Upstream، اما در پس زمینه، بی آن که روحتان خبر داشته باشد، ai.type گوشی شما را به « یکی از ده ها بات متعلق به شبکه » تبدیل می کند که برای کلاهبرداری های تبلیغاتی راه اندازی شده است.

لازم به اشاره است که در ژوئن امسال این اپ از گوگل پلی استور پاک شد اما همچنان روی میلیون ها گوشی اندرویدی وجود دارد و از طریق مارکت های ثالث نیز قابل دسترس است. محققان شرکت Upstream می گویند که پلتفرم Secure-D آن ها توانسته بالغ بر ۱۴ میلیون درخواست تراکنش از ۱۱۰ هزار دستگاه مختلف را که این اپ آلوده را دانلود کرده بودند، شناسایی و مسدود کند.

Upstream به آن هایی که این اپ را دانلود کرده اند توصیه کرده که هرگونه رفتار غیرعادی در گوشی خود را جدی بگیرند. این رفتار هم می تواند شامل خالی شدن سریع تر از موعد شارژ باتری، داغ شدن بیش از اندازه گوشی، تمام شدن زودتر از موعد بسته دیتای ماهانه یا کسر هزینه های اضافه بابت استفاده از سرویس هایی باشد که خودتان اقدام به خرید از آن ها نکرده اید. چنانچه هر کدام از این موارد را مشاهده کردید بهتر است هرچه سریعتر نسبت به حذف این اپ اقدام نمایید.

برای مشاهده به روز ترین اخبار گوگل می توانید اینجا کلیک کنید.

منبع : دیجیاتو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.