آموزش کار با گوگل کیورد پلنر ؛ تعداد جستجوی کلمات در گوگل

گوگل با هیچکس رفیق و یا دشمن نیست !گوگل شما را نمی شناسد و از شما نفرت ندارد! در خیلی از مواقع وبسایت و محتوای شما در صفحات اول نتایج جستجوی گوگل نمایش داده نمی شود این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، که از مهم ترین آن ها استفاده نکردن از کلمات کلیدی مرتبط و هم راستا با موضوع وبسایت در محتواهای خود است. شما باید کلید واژه هایی که مخاطبین شما بیشتر در وب جستجو می کنند را پیدا کرده و از آن ها در محتوای وبسایت خود استفاده کنید. برای یافتن کلمات کلیدی مناسب، می توانید از پلتفرم های مختلفی کمک بگیرید. یکی از ابزار های قدرتمند و محبوب در بین مردم، گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner ) است.

Google Keyword Planner چیست؟

گوگل کیورد پلنر یکی از پلتفرم هایی است که توسط گوگل معرفی شده است، این ابزار زیر مجموعه یکی از قسمت های گوگل ادوردز است و شما برای استفاده از آن باید در داخل گوگل ادوردز اکانت ایجاد کنید. گوگل کیورد پلنر این امکان را برای شما فراهم می کند که اطلاعاتی در مورد کلمات کلیدی خود مانند میزان رقابت بین کلمات کلیدی مختلف و تعداد دقیق جستجوهای گوگل در ماه ها و سال های مختلف و … را به دست آورید و با استفاده از این اطلاعات، کلمات کلیدی خود را انتخاب کنید. البته با توجه به این که این ابزار بیشتر برای تبلیغ کنندگان در گوگل راه اندازی شده است ممکن است، بعضی از اطلاعاتی که در اختیارتان می گذارد مورد استفاده شما برای سئو و بهینه سازی نباشد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با این سیستم آشنا کرده و نحوه استفاده از آن را آموزش دهیم. شما بعد از خواندن این مقاله به راحتی قادر خواهید بود که کلمات کلیدی مناسب با کسب و کار خود را انتخاب کنید.

آموزش مرحله به مرحله استفاده از گوگل کیورد پلنر

قبل از انجام هر کاری در ابتدا IP خود را به غیر ایران تغییر دهید(روشن کردن فیلتر شکن ) و وارد اکانت گوگل ادوردز خود شوید. اگر هنوز اکانتی ندارید در ابتدا اکانت ادوردز خود را ایجاد کرده و سپس از گوگل کیورد پلنر استفاده کنید.

۱٫ برای این که بتوانید از کیورد پلنر استفاده کنید نیازی به ایجاد گروه ها و کمپین های تبلیغاتی در ادوردز نیست، ولی باید به طور کامل اکانت ادوردز خود را ایجاد کنید. سپس وارد اکانت ادوردز خود شوید و مراحل زیر را طی کنید:
TOOLS > PLANNING > Keyword Planner
گیورد پلنر

 

۲٫ سپس روی Discover new keywords کلیک کرده و کلمات کلیدی مد نظر خود را وارد کنید. در این قسمت شما می توانید فقط ۱۰ کلمه کلیدی که مد نظر دارید را بنویسید. در انتخاب کلمات کلیدی خود دقت کنید زیرا تمامی عملکرد این ابزار به کلمات کلیدی وارد شده در این قسمت مرتبط است.

به طور مثال کلمات کلیدی ” تبلیغات در گوگل ” ، ” گوگل ادوردز” ، ” تعرفه تبلیغ گوگل ” را وارد کرده و بر روی GET STARTED کلیک می کنید :

۳٫ وارد صفحه ای می شوید که اطلاعاتی درباره کلمات کلیدی مورد نظر و همچنین پیشنهاد های مرتبط با کلمات کلیدی شما ، ارائه می دهد.

پیشنهاد های مرتبط با کلید واژه

شما باید در ابتدا تنظیماتی را ایجاد کنید. در قسمت All Location تنظیمات مربوط به کشور ها را انجام دهید. در ابتدا به صورت خودکار با توجه به IP، کشور مورد نظر را نمایش می دهد ولی شما می توانید آن را تغیر دهید. متاسفانه در حال حاضر ایران در لیست کشور ها وجود ندارد و برای کلمات کلیدی فارسی توصیه ما به شما این است که موقعیت جغرافیایی را روی All Location قرار دهید.
در قسمت All Language این امکان وجود دارد تنظیمات مربوط به زبان را انجام دهید و تعیین کنید کلمه کلیدی به چه زبانی باشد، بهتر است همیشه روی All Language قرار دهید که تا آمار دقیق تری را دریافت کنید.
همچنین در قسمت Google – Google or search partners شما می توانید تنظیمات مربوط به جستجو را انجام دهید یعنی از کیورد پلنر بخواهید که آمار را فقط بر اساس موتورهای جستجوی گوگل ، وبسایت ها و یا موتور های جستجوی دیگر در اختیار شما قرار دهد.
و در آخر تنظیمات مربوط به زمان را انجام دهید یعنی محدوده زمانی ای را مشخص کنید که آمار مربوط به آن زمان برای شما نمایش داده شود.

تنظیمات کیورد پلنر

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید ستون Keywords by relevance  کلمات کلیدی شما را نمایش داده است و شما می توانید اطلاعات مربوط به هر کلمه کلیدی را در رو به روی آن مشاهده کنید. در قسمت Keyword ideas ، کیورد پلنر کلمات کلیدی مرتبط با کلمات کلیدی انتخابی شما را پیشنهاد می کند.

ستون Competition  اطلاعات مربوط به میزان رقابت هر کلمه کلیدی را در اختیار شما قرار می دهد، البته اطلاعات مربوط به این ستون در ایران دقیق و کامل نبوده پس توصیه می شود آن را جدی نگیرید.

ستون Avg. monthly searchs  رو به روی هر کلمه کلیدی، میانگین تعداد دفعات را در ماه  با توجه به کل سال نشان می دهد که این عبارت توسط کاربران جستجو شده است، اما این اطلاعات زمانی حجم جستجوی واقعی را نمایش می دهند که کمپین های ادوردز شما فعال باشند، پس اطلاعات نمایش داده شده در این قسمت دقیق نخواهند بود.

۴٫ شما برای آن که اطلاعات دقیق تر و قابل اعتماد تری از کیورد پلنر به دست آورید بهتر است مراحل زیرا طی کنید. روی چک باکس هر کلید واژه کلیک کنید و کلمات را در حالت Exact Mach قرار دهید و سپس روی Add keywords ضربه بزنید.

۵٫ با کلیک بر روی گزینه ی keywords نتایج دقیق تری را مشاهده خواهید کرد.

 

می توانید در ستون Impressions تعداد دفعاتی را مشاهده کنید که یک تبلیغ دارای کلمات کلیدی مورد نظر شما در صفحات گوگل نمایش داده شده است. به طور مثال کلمه کلیدی ” گوگل ادوردز ” به تعداد ۱۳۲۷۹ بار در صفحات گوگل به نمایش درآمده است.
ستون Clicks تعداد دقیق کلیک بر روی هر کلید واژه توسط کاربران را نمایش می دهد. مثلا در یک ماه گذشته، بر روی کلمه کلیدی ” تبلیغات در گوگل ” ۱۰۴۷۷۸ بار کلیک شده است.
و می توانید در ستون Avg.CPC مبلغی را که باید به ازای هر کلیک کاربران بر روی کلمات کلیدی مد نظر خود پرداخت کنید را مشاهده کنید. به طور مثال شما به ازای هر کلیک کاربران بر روی کلید واژه ” تعرفه تبلیغات در گوگل ” باید مبلغی معادل ۲٫۶۲ دلار پرداخت کنید.

 

1 نظر
  1. kian می گوید

    Grow your business with Google Ads

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.