اصطلاحات ضروری گوگل ادوردز برای مبتدیان

بدون شک یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین موتور‌ های جستجوی وب در بین کاربران اینترنت، گوگل است. می‌توان این ادعا را داشت که تمامی کاربران در طول روز حداقل یکبار از گوگل استفاده می‌کنند. همان طور که در مقاله های قبلی توضیح دادیم، شرکت گوگل سیستم تبلیغاتی ای  به اسم گوگل ادوردز ( تبلیغات در گوگل ) برای کسب‌ و کارها در نظر گرفته است ، که با توجه به بازدید صدها میلیونی از وبسایت‌ گوگل ، کسب‌ وکار‌ ها می توانند با استفاده از پلتفرم گوگل ادوردز وبسایت خود را به مخاطبانشان در سراسر جهان معرفی کرده و با کمترین هزینه، تبلیغات خود را در صفحه اول نتایج جستجو گوگل مشاهده کنند، مشتریان شما می توانند به راحتی و از هر کجایی که شما بخواهید به صورت هدفمند تبلیغات شما را ببینند. شاید بهتر باشد قبل از مطالعه این مطلب سری به مطلب قبلی ( گوگل ادوردز چیست ؟ ) بزنید.
هنگامی که شما می خواهید برای اولین بار با گوگل ادوردز کار کنید، ممکن است در ابتدا با واژه های تخصصی و گیج‌کننده ای مواجه شوید. به طور کلی علم بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing) هم مانند هر علم دیگری دارای کلمات دشوار و پیچیده ای است، برای این که بتوانید هنگام کارکردن با داشبوردها و قسمت های مختلف ادوردز با مشکل مواجه نشوید به شما توصیه می کنیم مقاله های ما در این زمینه را دنبال کنید.
ما در چند مقاله ی پیش رو قصد داریم همه چیز درباره گوگل ادوردز را به شما آموزش دهیم، و با معرفی واژگانی که در هنگام کار با گوگل ادوردز با آن ها مواجه می شوید گامی هر چند کوچک در جهت همیاری شما برای آشنایی بیشتر با این سیستم ارزشمند گوگل برداریم. لازم به ذکر است این مطالب در سه سطح ( از مبتدی تا پیشرفته ) برای افراد مختلف به صورت متمایز آماده شده است که در این مطلب به سراغ اولین مطلب و آموزش اصطلاحات ضروری گوگل ادوردز برای مبتدیان می رویم.

Ad Group : گروه‌ های تبلیغاتی از زیر شاخه ‌های کمپین‌ های تبلیغاتی هستند که شامل کلیدواژه ‌ها و آدرس سایت‌ های هدف است. به عنوان مثال اگر شما یک کمپین برای کولر گازی ساخته‌ اید، ” خرید کولر گازی ” و ” فروش کولر گازی ” از گروه‌ های تبلیغاتی هستند.

Ad Position : نحوه قرارگیری تبلیغات شما در گوگل است، نحوه نمایش تبلیغات در گوگل از یک ترتیب خاص پیشروی می کند. به این صورت که تبلیغات ۱-۳ در بالای صفحه اول گوگل به نمایش درمی آید ولی تبلیغات ۴-۱۱ در سمت راست به نمایش درخواهد آمد.

جایگاه تبلیغات در گوگل ادوردز

 

Ad Rank : معیاری است که تعیین می کند آگهی تبلیغاتی شما در چه جایگاهی از صفحه نتایج اصلی گوگل نمایش داده شود، که رابطه مستقیم با نمره کیفیت تبلیغات شما دارد.

نحوه محاسبه رتبه آگهی

 

Ad Scheduling : از تنظیمات گوگل ادوردز است که به شما این امکان را می دهد نحوه نمایش تبلیغات خود را از نظر زمانی و مکانی مدیریت کنید. به طور مثال کسب و کار شما در یک کشور خاص و در یک محدوده زمانی خاص فعال است شما با استفاده از تنظیمات گوگل ادوردز می توانید تبلیغات خود را در همان کشور و زمان مشخص از شبانه روز نمایش دهید. این ویژگی برای کسب و کارهایی که در ساعات مشخصی از روز فعالیت دارند بسیار ویژگی خوبی است. زمان‌بندی تبلیغات همچنین با نام dayparting شناخته می‌شود.

برنامه ریزی برای نمایش تبلیغ

 

Alternate Email Address : شما زمانی که اکانت خود را در گوگل ادوردز ایجاد می کنید، یک ایمیل دیگر به اطلاعات خود در ادوردز اضافه می کنید تا در صورتی که لازم است، با ایمیل جدید وارد حساب ادوردز خود شوید و همچنین امکان تغییرات و اضافه کردن و حذف این ایمیل نیز وجود دارد.

Approved : پس از ایجاد یا ویرایش یک تبلیغ ، روند بررسی تبلیغتان توسط گوگل به طور خودکار شروع می شود. تمام مطالب آن مورد بررسی قرار می گیرد، پس از بررسی‌ های مورد نیاز ، تبلیغ شما تائید می ‌شود. به وضعیت تائید شده تبلیغات شما برای نمایش دادن Approved گفته ‌می شود.

تبلیغات از طرف گوگل پذیرفته شود

 

(Approved(Adult : پس از بررسی محتوای تبلیغ شما، اگر ادوردز محتوای آن را برای افراد بالغ مناسب بداند، این وضعیت به تبلیغ شما داده می شود و تبلیغ شما برای افراد با این شرایط نمایش داده خواهد شد. این برچسب به محتوایی که شامل مسائل جنسی هستند داده می شود.

Average CPC : به میانگین هزینه ای که برای یک کلیک بر روی تبلیغ خود باید پراخت کنید گفته می شود. میانگین قیمت برای هر کلیک با تقسیم کل هزینه کلیک های شما بر کل تعداد کلیک محاسبه می شود.

Average Pos : آماری است که مشخص می کند به طور میانگین تبلیغ و یا لینک سایت شما در برابر تبلیغات دیگر در چه موقعیتی قرار دارد. این رتبه تعیین می کند که تبلیغات شما باید با چه ترتیبی در صفحه نتایج گوگل به نمایش درآیند.

Budget Order : از تنظیمات پرداخت است که این اجازه را به شما می‌ دهد، میزان هزینه ای را که می خواهید برای تبلیغات در گوگل در یک دوره زمانی خاص بپردازید را تعیین کنید.

Campaign : یک کمپین تبلیغاتی در گوگل ادوردز از تعدادی گروه ‌های تبلیغاتی (تبلیغات، کلمات کلیدی و پیشنهادات و…) تشکیل شده است. تنظیماتی که می توانید در سطح کمپین انجام دهید شامل بودجه، زبان، مکان، توزیع برای شبکه می باشد. کمپین ها اغلب برای سازماندهی دسته‌ های محصولات یا خدماتی که شما ارائه می دهید استفاده می شوند.

Click : هنگامی که فردی روی تبلیغ شما کلیک می کند و وارد وبسایت شما می شود. گوگل آن را به عنوان یک کلیک به شمار می آورد.

Daily Budget : بیشترین مقدار هزینه‌ ای است که شما روزانه برای گروه های تبلیغاتی خود به گوگل اعلام می کنید.

بودجه روزانه

Dayparting : شما با استفاده از این قسمت می توانید روز‌ها و ساعاتی که می خواهید تبلیغاتتان نمایش داده شوند را مشخص کنید. این ویژگی برای کسب و کارهایی که در ساعات مشخصی از روز فعالیت دارند بسیار مفید خواهد بود.

Headline : عنوانی است که شما برای تبلیغات متنی، ویدیوئی و تصویری انتخاب می کنید. اولین چیزی است که مشتریان از تبلیغ شما می بینند پس باید جذاب باشد و کسب و کار شما را به خوبی معرفی کند.

Description Lines : دو خط نوشته ای است که میان عنوان تبلیغ و Display URL وجود دارد.که شما می توانید ۳۵ کارکتر در آن ‌ها قرار دهید و در آن توضیحاتی را در مورد کسب و کارتان به بیننده ارائه می دهید ، پس باید تمام سعیتان بر روی ارائه بهترین توضیحات در خلاصه ترین حالت ممکن باشد.

Destination URL : آدرس URL صفحه در وب سایت شما است که افراد زمانی که بر روی آگهی شما کلیک می کنند، به وبسایت شما هدایت می شوند.

Headline

 

Disapproved : وقتی تبلیغتان قوانین و سیاست های گوگل را نقض کرده باشد، این وضعیت را می‌گیرد و نمایش داده نمی شود.

Google Account : اکانتی است که در گوگل ایجاد می کنید که با نام کاربری و رمز عبور خود می توانید از تمام پلتفرم های گوگل مثل گوگل ادوردز استفاد کنید.

Impressions : به تعداد دفعاتی که تبلیغتان در گوگل توسط کاربران دیده شده است گفته می شود که قطعا عددی بیشتر از تعداد کلیک شما می باشد، گفته می شود.

Keywords : کلمات و یا عباراتی هستند که برای شناسایی محصول و یا خدمات شما به مشتریان استفاده می ‌شوند. انتخاب کلمات کلیدی با کیفیت بالا و مرتبط با کمپین تبلیغاتی می تواند به شما در جذب مشتریان مطلوب کمک کند ، ما در حامی مارکتینگ با در اختیار داشتن تیمی مجرب به شما در انتخاب برترین کلیدواژه های کسب و کارتان کمک خواهیم کرد ، کافی است با ما در تماس باشید .

به طور مثال اگر کسب و کار شما آژانس هواپیمایی باشد، ” خرید بلیط ” و ” چارتر ” از کلید واژه های تبلیغاتی شما هستند.

کلید واژه

Keyword Status : وضعیتی که گوگل برای کلمات کلیدی شما در نظر می گیرد و نمایش و عدم نمایش تبلیغ شما را نمایش می دهد.

Landing Page : صفحه فرود یا به عبارت دیگر همان صفحه ورود است. صفحه ای که کاربران با کلیک بر روی تبلیغ شما وارد آن می شوند. لندینگ پیچ لزوما صفحه اصلی وبسایت نیست و می توانید هر صفحه ای از سایتتان که در آن خدمتی ارائه می کنید باشد.

صفحه فرود

Limited by Budget : وضعیت کمپین های تبلیغاتی شما است، زمانی که بودجه روزانه شما کمتر از مقدار توصیه شده توسط  Daily Budget باشد.

محدودیت بودجه روزانه

Low Search Volume : وضعیتی است که به کلمه کلیدی شما زمانی که حجم جستجوی آن در گوگل کم است داده می‌شود. این کلمات معمولا تخصصی بوده و طولانی هستند.

CPC BID یا Max CPC : یک پیشنهاد برای تعیین بالاترین مبلغی که می خواهید برای هرکلیک روی تبلیغ خود بپردازید.

ماکزیمم سی پی سی

Negative Keywords : کلمات کلیدی است که شما با استفاده از آن ‌ها می توانید به گوگل بگویید تا تبلیغات شما را با چه کلماتی نمایش ندهد. به بیان دیگر عبارات و یا کلماتی است که وقتی کاربران آن ها را جستجو می کنند، تبلیغات شما نمایش داده نمی ‌شوند. استفاده از کلمات کلیدی منفی برای کمپین های تبلیغاتی شما بسیار اساسی است زیرا باعث می شوند که تبلیغاتتان برای جستجوهای بی ربط نمایش داده نشود.

Negative Keyword List : فهرستی از کلمات کلیدی منفی است که در AdWords Shared Librar می توانید بسازید.

Organic Search Results : نتایج تصادفی و رایگانی که وقتی عبارتی در گوگل جستجو می شود، در صفحه نتایج گوگل نمایش داده می شوند که ناشی از سئوی خوب آن سایت ها می باشد.

Overdelivery : این عبارت که در اصطلاح به معنی اضافه تحویل یا تحویل بیش از اندازه می باشد به زمانی گفته می شود که میزان هزینه ای که در یک روز پرداخت می کنید از بودجه روزانه شما بیشتر شود. هر چند به طور معمول این اتفاق به ندرت می افتد اما در صورت وقوع ، گوگل تا ۲۰ درصد بیشتر از هزینه ای که برای یک روز در نظر گرفته اید را خرج می کند. لازم به ذکر است در صورتی که بودجه ماهانه تبلیغتان را مشخص نکرده باشید گوگل ادوردز بودجه روزانه شما را در ۳۰/۴ ( سی و چهار دهم ) ضرب میکند و عدد به دست آمده را به آن اختصاص می دهد.

Overdelivery Credit : اعتبار تبلیغاتی است، که در صورتی که هزینه تبلیغاتی شما از بودجه‌ ی ماهانه بیشتر شود به حساب ادوردز شما اضافه می ‌شود.

Quality Score : میزان ارتباط کلمه کلیدی، تبلیغ و صفحه ورود را برای مشتریانی که روی تبلیغ شما کلیک می کنند نشان می‌دهد.نمره کیفیت در محدوده ۱تا ۱۰ قرار دارد.

امتیاز کیفی در گوگل ادوردز

Under Review : تمامی تبلیغات ویدئویی باید توسط گوگل بررسی شوند. این روند بررسی طولانی نبوده و کمتر از یک روز کاری زمان لازم دارد و بعد از بررسی لازم وضعیت تبلیغ ویدئویی شما به حالت Under Review در می‌آید.

URL : مخفف Uniform Resource Locators است. مکان صفحه وبسایت شما است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.