گوگل ادموب (Google AdMob) چیست؟

معرفی گوگل ادموب و انواع فرمت های تبلیغاتی در Google AdMob

Google AdMob پلتفرمی است که این امکان را برای توسعه دهندگان اپلیکیشن ها فراهم می کند تا به آسانی از اپلیکیشن های تلفن همراه خود درآمد کسب کنند. ادموب با ترکیب سه عامل فرمت های تبلیغاتی نوآورانه و خلاقانه، فناوری پیشرفته کسب درآمد از تبلیغات و تبلیغ کنندگان جهانی ارزش هر تبلیغ و بازدید را به بیشترین بازدهی می رساند. شما می توانید از طریق این لینک به گوگل ادموب دسترسی داشته باشید.
ادموب به کاربران اپلیکیشن ها تبلیغات در فرمت های مختلف را نمایش می دهد و این امکان را برنامه نویسان و توسعه دهندگان اپلیکیشن ها فراهم می کند که یک منبع درآمد پایدار برای خود ایجاد کنند تا ضمن تمرکز بر طراحی و توسعه اپلیکیشن های با کیفیت ، به رشد شغلی خود کمک کنند.
با استفاده از ادموب برای تبلیغات، تبلیغ کنندگان می توانند به مشتریان جدید دست پیدا کنند، کاربران در حالی که از اپلیکیشن های رایگان برای رفع نیازهای خود استفاده می کنند با محصولات و خدمات مرتبط آشنا می شوند و برنامه نویسان و توسعه دهندگان اپلیکیشن نیز می توانند با استفاده از تبلیغات با کیفیت درآمد کسب کنند؛ بنابراین این روش تبلیغ برای تبلیغ کنندگان، توسعه دهندگان اپلیکیشن ها و کاربران یک موقعیت سودمند و یک پیروزی خواهد بود.

تاریخچه AdMob

AdMob یک شرکت تبلیغاتی تلفن همراه است که توسط عمر حموی (Omar Hamoui) در مانتین ویو، کالیفرنیا در 10 آپریل 2006 در حالی که عمر حموی در مدرسه کسب ‌و کار وارتون (Wharton) در حال تحصیل بود، به ثبت رسید.
این شرکت در نوامبر 2009 در ازای دریافت 750 میلیون دلار به گوگل واگذار شد. همچنین پیش از آن که ادموب توسط گوگل خریداری شود، این شرکت، پلتفرم AdWhirl را که قبلا با نام Adrollo شناخته شده بود را خریداری کرده بود که بستر توسعه تبلیغات در اپلیکیشن های کاربردی آیفون را نیز فراهم می کرد.
AdMob راه حل های تبلیغاتی را برای بسیاری از سیستم عامل های تلفن همراه ، از جمله Android ، iOS ، webOS ، Flash Lite ، Windows Phone و کلیه مرورگرهای استاندارد تلفن همراه را ارائه می دهد.
AdMob یکی از بزرگترین پلتفرم های تبلیغاتی اپلیکیشن های تلفن همراه در جهان است و ادعا می کند بیش از 40 میلیارد تبلیغات بنری و تبلیغات متنی را در هر ماه در وب سایت ها و اپلیکیشن های تلفن همراه ارائه می کند.
گوگل نیز در تاریخ 16 می 2013 نسخه ای بازنگری شده از پلتفرم ادموب را که برگرفته از اطلاعات و دیتاهای سایر تکنولوژی ها و پلتفرم های گوگل مانند ادسنس بود را برای کمک به سازندگان اپلیکیشن ها منتشر کرد.

نحوه عملکرد گوگل ادموب چگونه است؟

در ابتدا تبلیغ کنندگان، آگهی های تبلیغاتی برای معرفی محصولات و خدمتشان ایجاد می کنند، سپس در ازای هر تبلیغ هزینه ای را به ادموب پرداخت می کنند. توسعه دهندگان اپلیکیشن نیز فضایی برای تبلیغات در اپلیکیشن های خود ایجاد می کنند، سپس بعد از آن که اپلیکیشن خود را در گوگل ادموب ثبت کردند، ادموب تبلیغاتی که تبلیغ کنندگان هزینه نمایش آن ها را پرداخت کرده اند را در اپلیکیشن ها نمایش می دهد و درصدی از مبلغی که از تبلیغ کنندگان دریافت کرده است را به توسعه دهندگان آن اپلیکیشن ها پرداخت می کند.

انواع فرمت های تبلیغاتی در گوگل ادموب

شما می توانید با ارائه تبلیغات مرتبط و مناسب به کاربران اپلیکیشن ها، ضمن کسب درآمد از اپلیکیشن های خود ، تجربیات خوبی را به کاربران ارائه دهید. همچنین ادموب این امکان را برایتان فراهم کرده است که به هنگام تبلیغات از طیف گسترده‌ای از فرمت های تبلیغاتی استفاده کنید، که در ادامه به آن ها می پردازیم:

تبلیغات Rewarded : این فرمت از تبلیغات معمولا در قالب فیلم به کاربران نمایش داده می شوند. تبلیغاتی هستند که کاربران در ازای دریافت جوایز درون برنامه ای، آن ها را مشاهده می کنند. این نوع تبلیغ بیشتر در اپلیکیشن های بازی مورد استفاده قرار می گیرد که به طور مثال کاربران در ازای مشاهده یک ویدئوی تبلیغاتی سکه یا امتیاز دریافت می کنند.

تبلیغات Rewardedگوگل ادموب

تبلیغات Native : تبلیغات سفارشی و شخصی سازی شده هستند که مانند یک بخش طبیعی از اپلیکیشن شما به نظر می رسند.

تبلیغات Banner : تبلیغات مستطیلی شکل و در ابعاد کوچک هستند که در قسمت بالا و یا پایین صفحه ی اپلیکیشن نمایش داده می شوند.

تبلیغات بنر گوگل ادموب

تبلیغات Interstitial : تبلیغاتی در قالب ویدئو و یا عکس هستند که با هر بار خارج شدن و یا وارد شدن به اپلیکیشن به صورت تمام صفحه نمایش داده می شوند.

google admob

مزیت های استفاده از Google AdMob

بستر تبلیغاتی گوگل ادموب، شرایطی را برای توسعه دهندگان اپلیکیشن ها فراهم می کند که آن ها می توانند با چندین شبکه تبلیغاتی مثل تبلیغات یوتیوب و تبلیغات بنری ارتباط برقرار کنند و باعث به وجود آمدن رقابت برای نمایش تبلیغات توسط تبلیغ کنندگان در اپلیکیشن هایشان خواهد شد که در نتیجه این رقابت به توسعه دهندگان در کسب درآمد بیشتر کمک می کند.
توسعه دهندگان اپلیکیشن ها می توانند با نمایش تبلیغات در فرمت های نوآورانه و خلاقانه مانند تبلیغات در فرمت های Rewarded و Native علاوه بر کسب درآمد با کاربران خود تعامل بیشتری برقرار کنند.
توسعه دهندگان و برنامه نویسان می توانند از ابزارهای اتوماتیک و پیشرفته ادموب برای نمایش تبلیغات در اپلیکیشن های خود استفاده کنند و در وقت خود صرفه جویی کرده و از هدر رفتن آن برای کسب درآمد از اپلیکیشن های خود جلوگیری خواهند کرد.
ادموب این امکان را برای توسعه دهندگان اپلیکیشن فراهم می کند تا تبلیغاتی متناسب با موضوعات و دسته بندی مرتبط با موضوع اپلیکیشن خود برای نمایش انتخاب کنند تا لطمه به برند خود وارد نکنند.
همچنین ادموب این امکان را برای توسعه دهندگان اپلیکیشن فراهم می کند تا به طور هم زمان از چندین شبکه تبلیغاتی گوگل مانند تبلیغات نصب اپلیکیشن در گوگل پلی و سایر شبکه های تبلیغاتی درآمد داشته باشند.
توسعه دهندگان اپلیکیشن ها می توانند با اتصال پلتفرم ادموب به گوگل آنالیتیکس، به همه آمار و ارقام مرتبط با اپلیکیشن و درآمد خود دسترسی داشته باشند و از میزان تعامل کاربران با اپلیکیشن ، درآمد حاصل از نمایش تبلیغات و تعداد کاربران جدید مطلع شوند.

اتصال گوگل ادموب به گوگل ادوردز

اگر توسعه دهندگان اپلیکیشن ها دو پلتفرم گوگل ادموب و گوگل ادوردز را به یکدیگر متصل کنند، این امکان برایشان فراهم می شود که با استفاده از گوگل ادوردز کمپین های تبلیغاتی برای افزایش تعداد نصب اپلیکیشن های خود راه اندازی کنند. به عبارت دیگر آن ها می توانند با استفاده از گوگل ادز و با تعیین کلمات کلیدی، هدف گیری مخاطبین خاص و … اپلیکیشن هایشان را به دیگران معرفی کنند تا تعداد افراد بیشتری آن ها را دانلود کرده و نصب نمایند و بازده تبلیغات اپلیکیشن هایشان را افزایش دهند.
هرچه تعداد نصب یک اپلیکیشن بیشتر باشد، امکان پذیرش تبلیغات با بهترین نرخ ها بیشتر می شود. توسعه دهندگان اپلیکیشن اگر حساب کاربری گوگل ادموب خود را به حساب کاربری گوگل ادز خود متصل کنند، می توانند از طریق گوگل پلی (Google Play)، تبلیغات نمایشی گوگل (Google Display Network)، سرچ گوگل (Google Search) و یوتیوب (YouTube) یک کمپین تبلیغاتی جهانی برای تبلیغ اپلیکیشن هایشان راه اندازی کنند.

نحوه قیمت گذاری در Google AdMob

روش های قیمت گذاری مختلفی برای کسب درآمد از گوگل ادموب وجود دارد که شما می توانید به دلخواه یکی از آن ها و یا ترکیبی از آن ها را انتخاب کنید و درآمد کسب کنید. این روش های قیمت گذاری عبارتند از:

CPC: در این روش قیمت گذاری ادموب به ازای هر کلیک کاربران بر روی تبلیغ به شما مبلغی را پرداخت می کند.
CPE: در این روش گوگل ادموب به ازای هر تعامل کاربران در اپلیکیشن به شما مبلغی را پرداخت می کند. به طور مثال ادموب در صورتی که کاربران خرید های درون برنامه ای انجام دهند مبلغی را به شما پرداخت خواهد کرد.
CPM: در این روش قیمت گذاری ادموب به ازای هر 1000 بازدید کاربران از تبلیغ، مبلغی را به شما پرداخت می کند.
توصیه ما به شما این است که از روش های قیمت گذاری CPC و CPM استفاده کرده و بیشترین میزان درآمد را از اپلیکشن های خود کسب کنید.
و در نهایت این موضوع را در نظر داشته باشید که هرچه کاربران مدت زمان بیشتری با اپلیکیشن شما ارتباط و تعامل برقرار کنند و هرچه تعداد کاربران بیشتری اپلیکیشنتان را دانلود کرده و از آن استفاده کنند، درآمد شما از تبلیغات گوگل ادموب بیشتر خواهد شد.

شرایط استفاده از Google AdMob

همان طور که می دانیم تنها اپلیکیشن هایی امکان ثبت شدن در ادموب و نمایش تبلیغات را دارند که قبلا در گوگل پلی استور و اپل استور ثبت شده باشند. از آن جایی که گوگل پلی استور برای ثبت اپلیکیشن ها قوانین و شرایط خاصی را در نظر گرفته است و هر اپلیکیشن هنگام اضافه شدن به گوگل پلی کاملا بررسی می شود لذا گوگل ادموب شرایط ویژه ای را برای ثبت اپلیکیشن ها در نظر نگرفته است.
اما لازم است بگوییم استفاده از این پلتفرم در ایران با محدودیت هایی نیز همراه است. به دلیل تحریم های به وجود آمده، شرکت گوگل اسم کشور ایران را از لیست کشورهایی که می توانند از خدمات گوگل ادموب استفاده کنند حذف کرده است. بنابراین ثبت نام در گوگل ادموب و داشتن درآمد از آن نیاز به حساب های ارزی دارد که متاسفانه حساب های ارزی در ایران غیر فعال هستند و مردم نمی توانند از حساب های ارزی استفاده کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.