واژگان گوگل ادوردز برای حرفه ای ها

در ادامه دو مطلب قبل که به معرفی اصطلاحات گوگل ادوردز برای مبتدیان پرداختیم ، این بار در این مطلب شما را با سایر کلمات و لغات ضروری ای که در هنگام کار با گوگل ادوردز با آنها سر و کار دارید آشنا می کنیم. لازم به ذکر است برای آن که بتوانید به صورت حرفه ای تبلیغات در گوگل انجام دهید باید فهم مناسبی از تمام عباراتی که هنگام کار با گوگل ادز با آنها برخورد می کنید داشته باشید. بهتر است قبل مطالعه این مطلب دو مقاله قبلی ما را که برای افراد مبتدی نوشته شده است مطالعه نمایید :

اصطلاحات گوگل ادوردز برای مبتدیان

اطلاحات گوگل ادوردز برای مبتدیان قسمت دوم

Affiliate : شرکت ‌ها و کسانی هستند که محصولات و خدماتی را تبلیغ می کنند که متعلق به آن ها نیست، در عوض  درصدی از مقدار فروش حاصل از تبلیغات خود را دریافت می کنند.

Attribution : ابزاری است که شما با استفاده از آن می توانید فعالیت کاربران خود را از لحظه ورود به وبسایتتان تا زمانی که از وبسایت خارج می شوند ، کنترل کرده و مشاهده کنید. با استفاده از این ویژگی می توانید میزان  موفقیت کمپین‌ های تبلیغاتی خود را مشاهده کنید.

AnchoreText : کلماتی هستند که به وسیله هایپرلینک ها به لینک های قابل کلیک تبدیل می‌شوند. شما با استفاده از این کلمات می توانید گوگل را از موضوع محتوایی که در آن آدرس قرار دارد، مطلع کنید.

(Optimize for Clicks (Default : این قسمت در پنل گوگل ادوردز، تبلیغاتی را که دائما کلیک بیشتری دارند؛ نسبت به تبلیغاتی که کلیک کمتری دارند نماش می دهد.

Optimize for conversions : این قسمت در پنل گوگل ادوردز، تبلیغاتی را که دائما نرخ تبدیل بیشتری دارند نسبت به آن هایی که نرخ تبدیل کمتری دارند نمایش می دهد.

Rotate Evenly : این قسمت در پنل گوگل ادوردز تعیین می کند، برای یک مدت زمان معین نحوه قرارگیری تبلیغات به چه صورت باشد، و بعد از آن نمایش تبلیغات را بر آن اساسی که بیشترین بازدهی و کلیک را داشته است تنظیم می کند.

Rotate Indefinitely : حالتی برای Rotate Evenly که ثابت است و تغییر نمی کند.

AdWords API : مخفف واژگان Application Programming Interface است؛ که به صورت تحت‌الفظی می توان آن را به «رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار» ترجمه کرد، می توان گفت که API فصل مشترکی ما بین دو نرم‌افزار یا اپلیکیشن است. کاربران حرفه ای گوگل ادوردز می توانند  برای تعامل و ایجاد تغییرات در کمپین های تبلیغاتی خود از آن ها استفاده کنند.

AdWords Editor : یک برنامه رایگان و قابل دانلود برای مدیریت کمپین های تبلیغاتی گوگل ادوردز شما است ؛ به عبارت دیگر شما  با استفاده از این ابزار به راحتی می توانید تغییرات در پیشنهادات و کلیدواژه ها  و… را در حساب ادوردز خود ایجاد کنید.

Auto-tagging : یک ویژگی که به طور خودکار یک پارامتر به URL های شما اضافه می کند، و از طریق آن می توانید با گوگل انالیتیکس ارتباط برقرار کنید و همچنین می توانید با استفاده از آن تبدیل‌های پیچیده را به گوگل ادوردز وارد کنید.

Billing Threshold : مقدار پول و یا مدت زمانی است که وقتی از آن بگذرد ،گوگل به صورت خودکار صورت حساب شما را صادر می کند ، که این مورد برای پرداخت خودکار اعمال می شود.

Bulk Edit : شما با سافتاده از این ویژگی می توانید، به طور هم زمان تمامی کمپین های موجود در حساب کاربری‌ خود را ویرایش کنید.

 CAC : مخفف Customer Acquisition Cost  است. کل هزینه هایی است که برای فروش و تبلیغات و جذب یک مشتری پرداخت می شود.

CPCV : یکی از مدل های قیمت‌گذاری است که تبلیغ‌کننده زمانی که کاربران یک ویدئو تبلیغاتی را به طور کامل دیده باشند، هزینه ی مشخصی پرداخت می کند. این نوع از کمپین های تبلیغاتی  برای آگاه سازی مردم از برند های مناسب است.

CPCM : یکی دیگر از مدل های قیمت‌گذاری است، به این صورت که تبلیغ‌ کننده به ازای هر ۱۰۰۰بار نمایش تبلیغ خود باید هزینه ای به شبکه های اجتماعی پرداخت کند.

CRM : به شیوه‌ها، استراتژی‌ها و تمام فعالیت هایی که کسب وکارها برای حفظ مشتریان و افزایش فروش خود انجام می دهند گفته می شود.

Cost Per Action) CPA) : از مدل های قیمت‌گذاری است که تبلیغ‌کننده زمانی که ، اقدام مورد نظر او (کلیک، بازدید کامل ویدئو ، پرکردن فرم، عضویت و …) توسط کاربر انجام ‌شده باشد، باید هزینه ای به شبکه های اجتماعی پرداخت کند.

Callout Extensions : با این قابلیت شما می توانید متن اضافه ای در کنار تبلیغتان نمایش دهید. همچنین می توانید پیشنهادات منحصر به فردی  مانند حمل و نقل رایگان و یا خدمات ۲۴ ساعته به مشتریان ارائه کنید. هنگامی که مشتریان تبلیغات شما را مشاهده می کنند، اطلاعات دقیق کسب و کار، محصولات و خدمات شما را دریافت می کنند.

Call Only Campaigns : شما می توانید با استفاده از این ویژگی یک کمپین برای نمایش دادن مشخصات تماس در تبلیغات خود راه ‌اندازی کنید تا مشتریان را تشویق کنید با کلیک کردن یا ضربه زدن بر روی تبلیغ با شما تماس بگیرند.

Call to Action : عبارات و اصطلاحاتی که برای ترغیب مخاطبین طراحی شده اند که معمولا هم از افعال امری در آن ها استفاده می‌شود و باعث واکنش سریع و آنی مخاطبین می گردد. به طور مثل ، ” همین الان سفارش دهید ” از این دسته از عبارت به حساب می آید.

Call Tracking : شما می توانید با استفاده از این قابلیت، تعداد تماس هایی را که توسط کاربران با دیدن کمپین های تبلیغاتی ادوردزتان گرفته شده است را پیگیری کنید.

Change History : ابزاری است که لیستی از تغییراتی را که به حسابتان وارد کرده اید را نشان می دهد. شما می توانید تمام تغییرات را در یک محدوده زمانی خاص مشاهده کنید، نتایج را براساس نوع تغییر (مانند تنظیمات بودجه یا اصلاح کلمات کلیدی) دسته‌بندی کنید یا تغییرات را برای یک کمپین یا گروه تبلیغاتی خاص ببینید.

و اگر دیگران به سیستم دسترسی داشته باشند، می توانید از این ابزار برای دیدن کسانی که تغییرات را انجام داده اند استفاده کنید.

Contextual Targeting : موتور‌ جستجو گوگل، محتوا هر صفحه ی وب را برای تعیین موضوع اصلی آن تجزیه و تحلیل می کنند و از کلمات کلیدی، موضوع و بازدید کننده‌ ها برای هدف گیری وبسایت های ویژه در Google’s Display Network استفاده می کنند. مثلا اگر کلمه کلیدی شما” کولرگازی ” باشد. گوگل تمامی وبسایت هایی را که این کلمه‌ ی کلیدی را دارا هستند، پیدا کرده و تبلیغتان را در آن‌ ها نمایش می دهد..

 Conversion  (تبدیل) اقدامات مطلوبی است که مشتریان انجام می دهند. مثلا کسی با تبلیغ شما ارتباط برقرار می کند (به عنوان مثال، یک آگهی متنی را کلیک می کند یا یک آگهی ویدیویی را مشاهده می کند) و سپس اقدامی را که شما به عنوان تبلیغ کننده ارزشمند تعریف کرده‌ اید، مانند خرید آنلاین یا تماس با شما از یک تلفن همراه را انجام می دهد.

Conversion Optimizer : ابزاری در ادوردز است که بیش ترین تعداد کلیک کاربران بر روی تبلیغتان، که منجر به تبدیل Conversion)  ) می شود را پیش‌بینی می کند و سپس قیمت های شما را به طور خودکار برای به‌ دست آوردن کلیک بیش تر تنظیم می کند.

Conversion Rate : منظور از نرخ تبدیل این است که چه تعداد از کل کاربران یا مخاطبان هدف  ، اقدام خاصی که ما میخواستیم را انجام داده اند ، به طور مثال نسبت تعداد افرادی که خرید انجام می دهند به نسبت کل کسانی که تبلیغ را دیده اند.

Conversion Tracking : شما با استفاده از این ابزار می توانید اقدامات مطلوبی ( Conversion  ) که توسط مشتریان انجام می شود را پیگیری کنید.

Conversion Window : مدت زمانی است که وقتی مشتریان بر روی تبلیغات شما کلیک می کنند، امکان تبدیل ( Conversion ) وجود دارد. اگر ۳۰ روز را انتخاب کنید، تبدیل هایی که طی ۳۰ روز پس از کلیک انجام می شوند را می توانید ردیابی کنید.

CPM : مخفف عبارت Cost-per-thousand Impressions است. مبلغی است که به ‌ازای هر ۱۰۰۰ بار مشاهده ی تبلیغتان توسط کاربران، باید به گوگل پرداخت کنید.

CPV : مخفف Cost-per-view است. مبلغی است که وقتی کاربری ویدئو تبلیغتان را مشاهده می کند، شما باید به گوگل پرداخت کنید.

D-U-N-S Number : یک عدد نه رقمی است که برای شناسای کسب و کار شما در سراسر جهان به کار برده می شود، که شماره سیستم جهانی داده ها نامیده می شود.

ECPC : مخفف عبارت Enhanced CPC است. هنگامی که گوگل این تصور را داشته باشد که تبلیغ شما به کلیک منجر می شود، به صورت خودکار قیمت هر کلیک کاربران را ۳۰ درصد افزایش می دهد. این ویژگی زمانی که بین ۵۰ تا ۱۰۰ تبدیل داشته باشید، قابل استفاده می باشد.

Flexible Bid Strategy : یکی از استراتژی های قیمت‎‌گذاری است. گوگل بودجه ای که شما به تبلیغات خود اختصاص داده اید را به صورت خودکار میان گروه های تبلیغاتی، کمپین ها و کلیدواژه ها تقسیم می کند و این کار را به نحوی انجام می دهد که کمپین های تبلیغاتی شما بیش ترین عملکرد خود را داشته باشند.

Frequency Capping : یک ویژگی که با استفاده از آن می توانید تعداد دفعات نمایش تبلیغات متنی و یا تبلیغات ویدئویی خود را برای یک فرد کنترل کنید.

Geo-Targeting : شما با استفاده از این ویژگی می توانید بر روی مخاطبین خود بر اساس موقعیت جغرافی شان هدف گذاری کنید. همچنین این امکان وجود دارد که مکان های خاصی را از دیدن تبلیغتان منع کنید.

Inventory Filters : ابزاری است که به کمک آن می توانید تعدادی محصول معین در  Merchant Center را از این که در تبلیغات فهرست محصولتان نماش داده شوند، منع کنید.

IP Address : شماره شناسایی ای  که برای هر وسیله و کامپیوتری که به اینترنت وصل می شود، در نظر گرفته می شود.

Location Extensions : از افزونه های تبلیغ است، اگر می خواهید تردد درون‌ مغازه ای بیش تری داشته باشید، اضافه کردن آن به شما در این زمینه کمک بزرگی می کند. شما با استفاد از این ویژگی می توانید آدرس محل کارتان را نیز به تبلیغات خود اضافه کنید. کاربران پس از مشاهده تبلیغتان می توانند بر روی آن کلیک کنند تا اطلاعات بیشتری درباره موقعیت مکانی شما پیدا کنند.

Location Targeting :  یک تنظیم که به شما اجازه می دهد مکان های مورد نظر خود را برای تماس با مشتریان انتخاب کنید. همچنین می توانید مکان های خاصی را از دیدن تبلیغتان منع کنید.

Multivariate Testing : از جمله استراتژی های بهینه سازی تبلیغات است که تبلیغات را در حالات مختلف با یکدیگر مقایسه می کند :

از جمله حالات مختلف یک تبلیغ می توان به این موارد را اشاره کرد :

  • مواردی که صفحه‌ی هدف متفاوتی دارند.
  • نسخه های متنی متغیر برای تبلیغ (به سادگی استفاده از یک علامت تعجب در یک تبلیغ و عدم استفاده از آن در تبلیغی دیگر )

Opening Images : وقتی که کاربران بر روی ویدئو شما کلیک می کنند، تصویر ثابتی برای آن ها نمایش داده می شود که مانند تصویر کاوری است که در یوتیوب مشاهده می کنید. به این تصویر Opening Images می گویند.

ROL : بازگشت پول سرمایه‌گذاری شده به شرکت است. به طور مثال شما یک سئو کار برای وبسایت خود استخدام می کنید و سئوکار باعث سود آوری برای شرکت شما می شود، در این صورت می توان گفت ROL شرکت افزایش یافته است.

تست A/B : یک آزمایش تصادفی است،که  شما با استفاده از آن می توانید دو وبسایت و یا دو اپلیکیشن را با خصوصیت متفاوت با یکدیگر مقایسه کنید. هدف از انجام این کار این است که شیوه های بهتری را برای بهبود نتایج انتخاب کنید.

Referrer URL : آدرس وبسایتی است که کاربران را به سایت شما ارجاع می دهد، به این صورت که تبلیغات شما در آن به نمایش درآمده، کاربران تبلیغات شما را دیده ‌ و روی آن کلیک کرده و وارد صفحه ی شما شده‌اند.

Remarketing : شما با استفاده از این ویژگی می توانید به کسانی که بیش تر در وبسایت شما حضور دارند، دسترسی داشته باشید.

(Serving (Video ada : وضعیت تبلیغات ویدئویی شما است زمانی که تبلیغاتتان از طرف گوگل ادوردز تائید می شود و می توانید آن را منتشر کنید. اما ممکن است به دلیل موارد بی ربط مثل میزان جستجو پایین، ویدئو نمایش داده نشود.

Shared Budget : این گزینه این امکان را به شما می دهد که برای هر یک از کمپین های تبلیغاتی خود یک بودجه روزانه در نظر بگیرید و گوگل از بودجه های به اشتراک گذاشته شده برای تخصیص بودجه در میان چندین کمپین استفاده می کند.

Shortform and Longform Videos : شما با استفاده از این ویژگی می توانید ویدئو های خود را بر اساس مدت زمان آن ها دسته بندی کنید. Shortform کمتر از ده دقیقه، Longform بیش از ده دقیقه. تبلیغات ویدئویی قبل از ویدئو ها به نمایش در می آیند.

TrueView Video Formats : از انواع تبلیغات ویدئویی است که کاربران می توانند انتخاب کنند که چه نوع تبلیغی می خواهند ببینند. این نوع تبلیغات از پیشنهاد هزینه به ازای هر بازدید کاربران و  یا  CPV  استفاده می کند. دو نوع از این تبلیغات وجود دارد:

  • In-Stream : این نوع از تبلیغات ویدئویی قبل ، بین یا بعد از ویدئو یوتیوب یا ویدئو های شبکه نمایش، نمایش داده می شوند. بازدیدکننده باید پنج ثانیه از این نوع تبلیغات را مشاهده کند سپس این امکان فراهم می شود که می تواند آن ها را رد کند.
  • In-display : این نوع تبلیغات ویدئویی در کنار ویدئوی یوتیوب به عنوان یک ویدئوی دلخواه برای نمایش ، نشان داده می شود.

Website call as conversions : شما می توانید با استفاد از این ویژگی کد سایت خود را برای ارتباط با گوگل ایجاد کنید و گوگل زمانی که کاربران وارد وبسایتتان می شوند، اطلاعات آن ها را مانند این که از کجا آمده‌اند ، بر روی چه تبلیغی کلیک کرده اند و چه کلمات کلیدی را جستجو کرده اند، در اختیار شما قرار می دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.