انواع کلمات کلیدی در گوگل ادز را بشناسید

آشنایی با انواع کلمات کلیدی مختلف در گوگل ادز

شما به هنگام راه اندازی کمپین های تبلیغاتی خود در گوگل ادز ، باید برای هر کلمه کلیدی که برای گروه های تبلیغاتی خود در نظر می گیرید، قیمت مشخصی را تعیین کنید، به عبارت دیگر باید هزینه ای که می خواهید به ازای هر کلیک کاربران بر روی تبلیغاتتان به گوگل بپردازید را مشخص کنید. پس در ابتدا باید نوع کلمات کلیدی خود را انتخاب کنید تا گوگل با توجه به آن تشخیص دهد تبلیغاتتان را برای چه کاربرانی نمایش دهد و با توجه به نوع کلمات کلیدی انتخابی، فرایند قیمت گذاری را انجام دهد.
حال ما قصد داریم در این مقاله شما را با انواع استراتژی های کلمات کلیدی در گوگل ادوردز آشنا کنیم تا با دید بازتری به سراغ راه اندازی کمپین های گوگل ادز خود بروید.

انواع کلمات کلیدی در گوگل ادز

شاید تا به حال برایتان پیش آمده باشد که بخواهید در اینترنت به دنبال خرید مدل خاصی از یک کفش باشید ( به طور مثال کفش ورزشی نایک سایز 43 ) ، سوالی که مطرح می شود این است که شما چه عبارتی را جستجو می کنید ! آیا تنها سرچ می کنید خرید کفش ؟ خیر!
به همین ترتیب زمانی که مشتریانتان به دنبال محصولات و یا خدمات شما در گوگل هستند هر چه دقیق تر ویژگی های محصولاتی که می خواهند را جستجو کنند احتمال خرید آن ها نیز بیشتر می شود. شما می توانید در گوگل ادز استراتژی های متفاوتی را برای نمایش کلمات کلیدیتان در گوگل به کار ببرید که بسته به موضوع و هدف کسب و کارتان می تواند متفاوت باشد.

کلمات کلیدی در گوگل ادوردز به چهار دسته ی زیر تقسیم بندی می شوند:

• کلمات کلیدی Broad Match
• کلمات کلیدی Modified Broad Match
• کلمات کلیدی Phrase Match
• کلمات کلیدی Exact Match

حال در ادامه هر کدام از آن ها را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

کلمات کلیدی Broad Match

Broad Match نوع پیش فرض کلمات کلیدی در گوگل ادوردز است. در این حالت تبلیغات شما برای حجم وسیعی از مخاطبین نمایش داده می شود. شما وقتی که از این نوع کلمه کلیدی استفاده می کنید به موتور جستجوی گوگل این اجازه را می دهید ، زمانی که کاربران کلمه کلیدی شما، کلمات هم معنی و مشابه و یا کلمات مترادف کلمه کلیدی شما را جستجو می کنند؛ تبلیغاتتان برای آن ها نمایش داده شود.
به عنوان مثال اگر شما کلمه کلیدی ” کفش ورزشی نایک ” را در حالت Broad Match قرار دهید. وقتی کاربران عبارات ” کفش ورزشی ارزان ” ، ” کفش ورزشی ” و ” کفش های ورزشی ” را جستجو کنند، تبلیغاتتان برای آن ها نمایش داده می شود. حتی ممکن است با جستجوی عبارت ” لباس ورزشی ” نیز تبلیغاتتان نمایش داده شود.
زمانی که کلمات کلیدی خود را در حالت Broad Match قرار می دهید، تبلیغاتتان برای بسیاری از کاربران نمایش داده می شود و تعداد زیادی از جستجوکنندگان بر روی تبلیغ شما کلیک کرده و وارد وبسایتتان می شوند و ترافیک سایتتان را افزایش می دهند، اما به دلیل آن که تبلیغ شما برای آن ها نامرتبط بوده است عملکرد بالایی برای شما به همراه نخواهند داشت و تعداد بسیار کمی از کاربرانی که بر روی تبلیغات شما کلیک می کنند تبدیل به مشتری خواهند شد. پس این موضوع یکی از دلایلی است که باعث افزایش هزینه های تبلیغاتی شما می شود.
پس بهتر است در انتخاب کلمات کلیدی Broad Match بسیار دقت کنید تا در ازای کلیک های نامرتبط کاربران مجبور به پرداخت هزینه های اضافی نباشید. البته لازم است بگوییم شما می توانید این مشکل را با استفاده از کلمات کلیدی منفی یا Negative Keywords برطرف کنید. که در مقاله قبلی بیشتر درباره آن صحبت کرده ایم.

کلمات کلیدی Modified Broad Match

کلمات کلیدی Modified Broad Match نوعی از کلمه کلیدی Broad Match است اما بسیار محدودتر. شما می توانید با استفاده از کلمات کلیدی Modified Broad Match تبلیغاتتان را برای کاربران بسیاری نمایش دهید و همچنین کنترل بیشتری بر روی تبلیغات خود داشته باشید. به هنگام استفاده از این نوع کلمه کلیدی می توانید علائم “+” و “-” را به ابتدای کلمات کلیدی خود اضافه کنید تا تبلیغاتتان به هنگام جستجوی یک کلمه کلیدی خاص و ویژه نمایش داده شود.
اگر شما علامت ” + ” را در ابتدای کلمه کلیدی خود اضافه کنید، تبلیغ شما زمانی نمایش داده می شود که کاربران از آن کلمه کلیدی در عبارت جستجو خود استفاده کنند. برای مثال اگر کلمه کلیدی خود را “+کفش ورزشی” انتخاب کنید، تبلیغاتتان به هنگام جستجوی عبارت ” کفش ورزشی راحت” نمایش داده می شود.
در صورتی که از علامت “_” در ابتدای کلمه کلیدی خود استفاده کنید اگر در عبارت جستجو شده آن کلمه در کنار کلمه کلیدی مورد نظر شما وجود داشته باشد تبلیغاتتان برای جستجو کننده نمایش داده نمی شود. به عنوان مثال شما وقتی عبارت “+کفشی ورزشی – ارزان ” را به کلمات کلیدی خود اضافه کرده باشید تبلیغاتتان زمانی که کلمه ارزان در عبارت جستجو شده وجود داشت باشد، نمایش داده نمی شود.

کلمات کلیدی Phrase Match

هنگامی که کلمات کلیدی خود را در حالت Phrase Match قرار می دهید نسبت به کلمه کلیدی Modified Broad Match کنترل بیشتری بر نمایش و یا عدم نمایش تبلیغاتتان خواهید داشت. به طوری که تبلیغات شما زمانی نمایش داده می شود که دقیقا همان کلمه کلیدی مورد نظر در عبارت جستجو شده وجود داشته باشد. با این حال، اگر کلمات دیگری در ابتدا و انتهای کلمه کلیدی مورد نظر شما وجود داشته باشد باز هم تبلیغاتتان نمایش داده می شود، همین موضوع موجب می شود تا تبلیغاتتان برای افراد نامرتبط نمایش داده شده و تعداد افرادی بیشتری بر روی تبلیغاتتان کلیک کرده و در نتیجه هزینه ای اضافی را محتمل شوید.
به عنوان مثال اگر کلمه کلیدی ” خرید ماشین ” را در حالت Phrase Match قرار دهید. تبلیغاتتان به هنگام جستجوی عبارت ” خرید ماشین لوکس ” ، “خرید ماشین دست دوم ” و ” وبسایت خرید ماشین ” نمایش داده می شوند.

کلمات کلیدی Exact Match

کلمه کلیدی Exact Match محدود ترین و خاص ترین کلمات کلیدی در گوگل ادز است. در این حالت جستجو کننده زمانی تبلیغ شما را مشاهده می کند که دقیقا همان کلمه کلیدی مورد نظرتان را بدون هیچ کلمه‌ی اضافی در ابتدا و انتهای آن جستجو کند.
برای مثال اگر شما کلمه کلیدی “بلیط هواپیما ” را در حالت Exact Match قرار دهید، تبلیغاتتان به هنگام جستوجوی عبارات ” خرید بلیط هواپیما ” و ” بلیط هواپیما چارتری ” در صفحه نتایج جستجوی گوگل نمایش داده نمی شود.

انواع کلمات کلیدی گوگل ادز

انجام تحقیقات کلمات کلیدی برای SEO

زمانی که می خواهید وبسایتتان به صورت طبیعی و یا ارگانیک در صفحات نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شود؛ تحقیقاتتان روی کلمات کلیدی متفاوت است نسبت به زمانی که می خواهید تبلیغات گوگل ادوردز انجام دهید.
در نتایج ارگانیک و طبیعی گوگل با هر کدام از سرچ کوئری ها (عبارات سرچ شده) مانند یک کلمه کلیدی Broad Match برخورد می کند (البته اگر از اپراتورهای جستجوی پیشرفته گوگل استفاده نمی کنید). یعنی کنترل کمتری بر روی کلمات کلیدی ای که محتوای شما بر اساس آن ها در صفحه نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می شوند، دارید. در واقعیت اصلا نیازی به نگرانی نیست زیرا زمانی که وبسایتتان به صورت ارگانیک در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می شود، نیازی نیست مانند تبلیغات در گوگل بابت هر کلیک کاربران بر روی وبسایتتان هزینه ای پرداخت کنید.
الگوریتم های موتور جستجوگر گوگل به طور قابل توجهی تکامل یافته اند و دیگر نیازی نیست که شما از کلمات کلیدی خود به صورت Exact Match استفاده کنید تا به بالاترین رتبه و جایگاه برسید.

نکات مهم پایانی:

• شما با توجه به نحوه عملکرد و استراتژی تبلیغات خود می توانید هر یک از انواع کلمات کلیدی که نتایج بهتری را برایتان به دنبال دارند انتخاب کنید.
• همچنین می توانید یک کلمه کلیدی خاص را در هر چهار حالت کلمه کلیدی گوگل ادوردز به کمپین های تبلیغاتی خود اضافه کنید.
• این امکان برایتان وجود دارد با بررسی عملکرد رقبا و نحوه مدیریت آن ها و انتخاب نوع کلمات کلیدی، بر روی کلمات کلیدی خود قیمت گذاری کنید و هزینه ای که باید به ازای هر کلیک کاربران بر روی تبلیغاتتان به گوگل می پردازید را کاهش دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.