21
دی

چگونه سرعت وب سایت خود را برای کسب رتبه بالا در جستجوافزایش دهیم؟

یکی از فاکتورهای اصلی در کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوی مربوط به موتور جستجوی گوگل، در حال حاضر سرعت بارگذاری وب سایت شماست. گوگل از این فاکتور برای بهبود بخشیدن به نتایج جستجوی کلمات کلیدی و محتوای وب سایت شما استفاده می کند.

وبلاگ رسمی گوگل وبمستر، چند سال پیش اطلاعیه رسمی در این مورد اعلام کرد. این اطلاعیه به شرح زیر است؛

 

ممکن است شما، شنیده باشید که گوگل بیشتر از هر چیزی به سرعت بارگذاری وب سایت شما بها می دهد. تلاش هایی در این زمینه همه روزه در حال انجام است، و بخشی از این تلاش ها برای پایش سرعت بارگذرای وب سایت ها، به عنوان “سرعت وب سایت” در الگوریتم های جدید گوگل می آیند. سرعتی که سایت شما با آن بارگذاری اولیه و سپس به کل بارگذاری می شود، همان فاکتوریست که نشان می ده چط.ر یک وب سایت به درخواست های مکرر از سوی کاربران خود می تواند پاسخگو باشد …

 

موارد مشابهی را می توان برای نشان دادن اینکه یک وب سایت با سرعت بارگذاری بالا تا چه حد می تواند کارا باشد را می توانیم برای شما مطرح کنیم اما نکته مهم در سرعت بارگذرای اولیه یک وب سایت در زمانی ست که کاربر از طریق نتیجه ی جستجوی گوگل وارد وب سایت شما می شود و این بار اولیست که از این طریق وارد وب سایت شما می شود.

مکنه حائز اهمیت در اینجا این است که اگر سرعت بارگذاری وب سایتتان از حدی معمول بیشتر باشد در نهایت کاربر را از دست خواهید داد چرا که امروزه بستر هایی که افراد از آن استفاده می کنند تا بتوانند به اینترنت جهانی متصل شوند بر روی گوشی های تلفن همراه بوده و خب طبیعتا یک گوشی همراه دارای اینترنت همراه بوده و با توجه به محدوده افراد ( در ایران ! ) نمی توان صد در صد تضمین نمود که افراد دارای سرعت بالای دسترسی به اینترنت هستند، لذا شما باید وب سایتی را طراحی کنیم که تواند این بزرگترین فاکتور جذب مشتری را کسب نماید. این فاکتور اگر به موقع و درست مورد بررسی قرار نگیرد، به خودی خود می تواند تبذیل به یک بحران بزرگ در کسب رضایت مشتری از بازدید از وب سایت شما گردد.

یکی از بارزترین این موارد زمانی ست که شما برای ثبت نام در یک جشنواره از افراد می خواهید که بر روی وب سایت شما ( این اعلان عمومی می تواند از طریق تبلیغات گوگل ادوردز و بر روی یکی از لینک های و یا صفحات وب سایت شما انجام گیرد و یا اینکه از تبلیغات دیگری همچون ارسال پیامک، شبکه های اجتماعی و یا ایمیل های انبوه تبلیغاتی نیز انجام گیرد ) ثبت نام اولیه ای را انجام دهند. خب، شما فکر کنید که اگر حدود بیش از نیمی از کاربران بخواهند با گوشی هوشمند خود وارد وب سایت شما شوند و اگر وب سایت شما برای یک گوشی هوشمند طراحی نشده باشد و سرعت بارگذاری اولیه آن بالا باشد (سرعت بارگذاری اولیه شامل سرت بارگذاری وب سایت در اولین hit بوده و به هیچ عنوان نمی تواند شامل Cache باشد ) آن وقت شما نمی توانید برنامه ریزی خود را برای ثبت نام اینترنتی افراد به درستی انجام داده و حتی درصد زیادی از کاربران حتی دیگر رغبت نخواهند کرد به وب سایت شما سر بزنند ! 🙁

نکته ای که شما باید به آن توجه نمایید این است که در انتخاب پلتفرم مناسب برای وب سایت خود + محتوایی که دارای منابع با حجم متناسب ( نه آنقدر حجم بالا و نه آنقدر حجم پایین ) است، می تواند در سرعت بالای وب سایت شما در بارگذاری اولیه کمک کند.

 

 

روش هایی که در آن می توانید وب سایت خود را برای دست یابی به سرعت بالای بارگذاری اولیه برسانید :

  • کاهش حجم بارگذاری های اصلی وب سایت از جمله فایل های CSS و JS
  • اجتناب از HTTP 300، ۴۰۰ و ۵۰۰ غیر ضروری
  • اجتناب استفاده از @import در CSS
  • سیستم مدیریت محتوای خود را آپدیت کنید
  • تمام بخش های وب سایت خود را کش کنید
  • از سرویس های CDN استفاده کنید
  • استفاده از وب هاست های معتبر
  • پایگاه داده های وب سایت خود را آپتیمایز کنید
  • اسکریپت های وب سایت خود را که با زبان JS می نویسید را به فوتر اضافه کنید